powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Legnica. Pieśniodramat na początek sezonu u Modrzejewskiej

Spektakl muzyczny "Spójrz na nią - pieśniodramat u Modrzejewskiej", z wierszami Anny Podczaszy wg scenariusza Hanny Włodarczyk w reżyserii Małgorzaty Kazińskiej, będzie pierwszym artystycznym akcentem trzydniowego wydarzenia jubileuszowego "Modrzejewska by Legnica". Premiera na Scenie na Nowym Świecie w piątek 13 września o godz. 20.

W "Spójrz na nią" będzie muzycznie i śpiewnie, poetycko i autoironicznie, a w treści o współczesnych rozterkach młodego pokolenia ("Jedno chcemy mieć, drugie dzieje się. Co robić, ludziska? Czy za pierwszym gnać? Czy to drugie brać, choć to bure i śliskie?"). Piosenki w spektaklu skomponowano do wierszy legnickiej poetki Anny Podczaszy, która od dwóch lat współpracuje z HuRabanem. Będą też teksty napisane przez nią specjalnie dla okolicznościowego pieśniodramatu.

Efektem będzie wyśpiewana opowieść o nadziejach i oczekiwaniach, o wyjściu z jednego świata - nie bez jego sprzeciwu - i próbie zbudowania swojego. Także o cenie, którą płacimy za podejmowanie swoich decyzji, o zmianach, które w nas zachodzą przez lata, niby niepostrzeżenie - a jednak i o tym, jak mościmy się i grzęźniemy w codzienności, którą konstruujemy przecież sami, lub z pomocą najbliższych. W sumie będzie to opowieść o szukaniu "studni z dobrą wodą" i podobnych głupstwach, albo i nie głupstwach, jak kto woli - zapowiadają twórcy legnickiego przedstawienia.

Pomysłodawczynią przedsięwzięcia, autorką scenariusza i muzyki do spektaklu jest gitarzystka i członkini legnickiego tercetu folkowego HuRaban Hanna Włodarczyk. Zespół, który tworzą także Fabiana Raban (kontrabas, skrzypce, darbuka, garnki kuchenne, flety, kamancha, bębny obręczowe) i Monika Zapaśnik (wokal, bęben), wraz z grupą legnickich aktorów (Joanna Gonschorek, Magda Skiba w dublurze z Aleksandrą Listwan oraz Albert Pyśk), wystąpi w komplecie w rozśpiewanym spektaklu. Całość reżyseruje Małgorzata Kazińska, od 2016 roku w Puppentheater Zwickau w Niemczech, gdzie reżyseruje, gra oraz pełni funkcje asystentki i dramaturga.

- Zaproponujemy ogromną muzyczną różnorodność. Od polskiej muzyki ludowej, przez country, funky, rap, gospel, po muzykę świata. Ale nie tylko to stanowić będzie o oryginalności pieśniodramatu, którego forma wyjdzie poza tradycyjne ramy. W "Spójrz na nią" muzycy staną się też aktorami, a aktorzy muzykami, bo słowa i dźwięki będą równie ważne. Całość zrobimy w formule, którą roboczo nazwałam autoironicznym realizmem magicznym. Rzecz będzie działa się w kuchni (scenografia Melania Muras), co stworzy doskonałą okazję, by wykorzystać garnki, patelnie i inne przedmioty obecne w takim pomieszczeniu do improwizowanych zabaw dźwiękowych. Będzie i lirycznie, i energetycznie, i powoli, i dynamicznie, i poważnie, i z humorem - co pozwoli zachować równowagę. Na koniec zaśpiewamy: "Bierzcie, co dają / albo wyrzućcie / i idźcie z pokojem" - objaśnia Hanna Włodarczyk, dla której będzie to debiut na scenie dramatycznej.

Premiera w piątek 13 września o godz. 20.00 na Scenie na Nowym Świecie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Bilet: 50 zł. Kolejne spektakle wieczorne 27 i 29 września o godz. 19.00, spektakl przedpołudniowy 26 września o godz.11.00. Bilet: 35 zł (ulgowy 30 zł). UWAGA. W weekend 27-29 września w ramach akcji 60+KULTURA bilet dla seniorów oferowany będzie w cenie 20 zł.