Kalisz. "Człowiek z Oklahomy" rozpocznie sezon

"Człowiek z Oklahomy" Lukasa Lindera w reżyserii Cezarego Ibera zainauguruje nowy sezon w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W główną rolę nastoletniego Freda wcieli się Maciej Zuchowicz.

«Moment, w którym orientujemy się, że wydorośleliśmy, przychodzi zazwyczaj niespodziewanie. Pokój jest jakby mniejszy, zniknęła tajna baza na drzewie, a zamek nie wiedzieć kiedy z powrotem zmienił się w stary garaż. Nikt nie woła z podwórka, żeby pobawić się w chowanego i park nie jest już bezgranicznym, niezdobytym kontynentem. Smycz z kluczami do drzwi krainy nieposkromionej wyobraźni pewnie zsunęła się z szyi podczas fikołków na trzepaku. Jednak dla nastoletniego Freda ta alternatywna rzeczywistość to jedyne możliwe schronienie przed dolegliwościami egzystencji, ucieczką ojca i brakiem willi z basenem. Chłopak pod naporem sił świata dorosłych próbuje jakoś przetrwać - wyolbrzymiając znaną mu rzeczywistość i ośmieszając ją. Świat dorosłych wydaje się abstrakcyjny. Fantazje Freda mieszają się z rzeczywistością. Musi sobie radzić z okresem dojrzewania, pierwszymi miłościami, pierwszymi przyjaźniami, pierwszymi zawodami i pierwszymi dorosłymi decyzjami. Fred, niczym komiksowy detektyw noir, wyrusza w podróż z wyimaginowanym rewolwerem w kieszeni i ukochaną u boku, by odnaleźć ojca.

Spektakl to polska prapremiera sztuki autorstwa nowej gwiazdy niemieckojęzycznego teatru - szwajcara Lukasa Lindera (ur. 1984 r.). "Człowiek z Oklahomy" to jeden z najbardziej znanych tekstów autora, otrzymał za niego nagrodę na Heidelberger Stuckemarkteoraz nagrodę im. Kleista dla młodych dramaturgów. Na Dużej Scenie zagra jedenaścioro aktorów z kaliskiego zespołu. W głównej roli Freda pojawi się Maciej Zuchowicz, znany między innymi z roli Korowiowa z "Mistrza i Małgorzaty" lub Melona z "Wojowniczki". Matkę zagra Izabela Wierzbicka, w demoniczną nauczycielkę wcieli się Kama Kowalewska. Na scenie zobaczymy też: Malwinę Brych, Agnieszkę Dzięcielską, Aleksandrę Pałkę, Michała Felczaka, Jacka Jackowicza, Jakuba Łopatkę, Wojciecha Masacza, Dariusza Sosińskiego.

Reżyserią, ruchem scenicznym oraz światłem zajął się Cezary Iber, absolwent PWST we Wrocławiu oraz PWSFTviT w Łodzi. Sztukę przełożyła Iwona Uberman. Scenografię i kostiumy stworzyły wspólnie Marta Kozera oraz Jana Łączyńska. Autorską muzykę napisał Maciej Zakrzewski. Projekcje video przygotował Jakub Lech.

Premiera spektaklu odbędzie się na Dużej Scenie w sobotę 7 września o godz. 19, kolejne pokazy 8, 13, 14 września oraz 10-13 października. Spektakl dla osób powyżej 16 roku życia.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego