Wielkopolska. Festiwal Simchat Chajim, czyli "radość życia"

Już 7 września rozpocznie się 8. Festiwal Kultury Żydowskiej Simchat Chajim. W programie ponad 20 wydarzeń: koncerty, spektakle, pokazy filmowe, spotkania i warsztaty w trzech miastach: Poznaniu, Buku i Koźminie Wielkopolskim. Simchat Chajim odkrywa wspólne dziedzictwo polsko-żydowskie i przybliża współczesny Izrael.

«Tegoroczna edycja rozpocznie się w Buku wydarzeniem "Boker Tov Buk!" (Dzień Dobry Buk!), czyli popołudniem wypełnionym warsztatami dla dzieci i dorosłych. Będzie można nauczyć się pisać swoje imię po hebrajsku, zbudować makietę dawnego Buku, a także posłuchać wykładu o kulturze żydowskiej. Na zakończenie, o godzinie 20 zagra NeoKlez - energetyczne połączenie muzyki klezmerskiej z nowoczesnymi brzmieniami. Następnego dnia w poznańskim Kinie Muza odbędzie się projekcja filmu "Hummus", a po niej spotkanie z reżyserem Orenem Rosenfeldem i jedną z bohaterek filmu - królową hummusu w Izraelu Suheilą Al Hindi. Ale to nie jedyne spotkanie z nią, bo 9. września Suheila poprowadzi warsztaty kulinarne, podczas których zdradzi sekrety swojej kuchni.

Warto też odwiedzić Stary Browar, gdzie 10 września o 19 monodram "Rachela" [na zdjęciu] zaprezentuje Jowita Budnik (bilety 40/35 zł). Spektakl opowiada historię Racheli Auerbach, która, prowadząc w warszawskim getcie stołówkę, była świadkinią codziennej tragedii Żydów. Również w Starym Browarze odbędą się "Ciche książki", czyli czytanie na żywo współczesnej izraelskiej literatury w interpretacjach znakomitych aktorów: Mai Komorowskiej, Antoniny Choroszy i Artura Barcisia (bilety 15/10 zł ). Wydarzenie tym ciekawsze, że każdy uczestnik sam będzie mógł wybrać, której książki posłucha.

Na 11 września organizatorzy przygotowali dwa wydarzenia. W kinie Muza o godzinie 19 odbędzie się pokaz filmu "Jonathan Agassi uratował mi życie" o wzlocie i upadku izraelskiej gwiazdy porno. Po projekcji - spotkanie z reżyserem Tomerem Heymannem (twórcą m. in. filmu "Mr. Gaga"). W Winiarni pod Czarnym Kotem o godzinie 20 o swojej najnowszej książce "Polanim. Z Polski do Izraela" opowie Karolina Przewrocka-Aderet.

Piątkowy wieczór spędzimy w Poznaniu, na wildeckim skwerze przy ul. Różanej. Tam, w sądziedztwie klubu Farby swój koncert zagra izraelsko-niemiecki muzyk Ran Nir. Festiwal zakończy się 14 września podczas "Boker Tov Koźmin!", które odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W Parku Miejskim zaplanowano warsztaty dla dzieci, budowanie modelu koźmińskiej synagogi, spacery po mieście, zwiedzanie cmentarza żydowskiego i lokalnych zabytków. Przewodnicy pokażą nie dostępne na co dzień miejsca i zakamarki kościołów czy zamku. O 20 wystąpi zespół Meadow Quartet czerpiący z nurtów klezmerskich, ale także z jazzu i muzyki filmowej.

***

8. Festiwal Kultury Żydowskiej "Simchat Chajim"

7-14.09

Poznań, Buk i Koźmin Wielkopolski

szczegółowy program: simchatchajim.pl»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego