powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kielce. Warsztaty Stacja Kultura w Teatrze Żeromskiego

Teatr im. Stefana Zeromskiego zaprasza młodzież od 14. roku życia, osoby dorosłe i seniorów do udziału w projekcie edukacyjnym "Stacja kultura".

W ramach projektu od września do listopada 2019 roku odbywać się beda warsztaty wprowadzające uczestników w swiat poszczególnych dziedzin rzemiosła teatralnego - warsztaty aktorskie i autoprezentacji, warsztaty graficzne, tworzenia kostiumów i scenografii oraz charakteryzacji scenicznej. Zajęcia poprowadzą pracownicy Teatru Żeromskiego.

Podsumowaniem projektu bedzie wystawa prac powstałych podczas warsztatów, zorganizowana w siedzibie Teatru.

Projekt ma na celu zaszczepić w potencjalnych odbiorcach wrazliwosc na sztukę i zachęcić ich do uczestnictwa w procesie jej tworzenia. "Stacja kultura" ma być pewnego rodzaju stacja - miejscem spotkań roznych grup społecznych, angażujących się i czynnie uczestniczących w kulturze.

Liczba miejsc dostępnych w ramach wydarzenia jest ograniczona.

Obowiązują zapisy, ktore prowadzone beda od 9 września pod numerem telefonu: 506 111 295.

UWAGA! Zapisanie się do jednej z grup warsztatowych (np. aktorskich) nie jest równoznaczne z zapisaniem się na pozostałe warsztaty (np. graficzne i charakteryzacji).

Uczestnicy zobowiązani beda do uiszczenia kwoty wpisowej w wysokości 2 zł.

UWAGA! W przypadku warsztatów graficznych wymagany własny laptop, z zainstalowanym programem GIMP.

Link do darmowego pobrania programu: https://www.gimp.org/downloads/

WARSZTATY AKTORSKIE I AUTOPREZENTACJI:

Podczas warsztatów uczestnicy poznają metody pracy aktora w ogólnym zarysie; zajęcia dostosowane są do grupy pod względem liczebności i przedziału wiekowego uczestników. Uczestnicy podczas warsztatów nabędą umiejętności zarówno z warsztatu aktorskiego, jak i metod autoprezentacji takich jak publiczne wystąpienia. Warsztat ma na celu kształcenie wrażliwości artystycznej uczestnika, świadomości kulturowej, a także rozwijanie zdolności do pracy w grupie i kreacji w życiu codziennym.

Warsztaty poprowadzą: Beata Pszeniczna - związana jest z kielecką sceną od sezonu teatralnego 2004/05. Laureatka Nagrody Wojewody Świętokrzyskiego oraz Nagrody Fundacji im. Edwarda Kusztala. Zagrała w spektaklach wielu uznanych twórców, m.in. Mikołaja Grabowskiego, Wiktora Rubina, Michała Kotańskiego. Prowadzi zajęcia teatralne w szkołach, a także grupę teatralną wraz z Dawidem Żłobińskim.

Dawid Żłobiński - do stałego zespołu kieleckiego teatru należy od 2004 roku; Reżyser sztuk: "Zabić superwajzora jak 14 tysięcy kurczaków" Łukasza Rippera (2008) oraz "Wszyscy chcą żyć" Hanocha Levina (2016). Jest laureatem m.in. Nagrody im. Jana Świderskiego od ZASP za rolę w spektaklu pt. "1946" (2018), a także Nagrody Prezydenta Miasta Kielce (2007). Aktor współpracuje z czołowymi twórcami polskiej sceny teatralnej.

Termin:

I grupa: 23.09 godz. 17

II grupa: 30.09 godz. 17

III grupa: 7.10 godz. 17

IV grupa: 14.10 godz. 17

WARSZTATY TWORZENIA KOSTIUMÓW I SCENOGRAFII / WARSZTATY TWORZENIA ELEMENTÓW SCENOGRAFII I REKWIZYTÓW

Archiwalne plany scenografii, projekty kostiumów i rekwizytów przez lata wykorzystywanych w scenicznych realizacjach w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach posłużą słuchaczom warsztatów za punkt odniesienia do stworzenia własnych koncepcji obiektów teatralnych (m.in. masek). W programie warsztatów znajdzie się omówienie budowy sceny i sposobów praktycznego wykorzystania jej przestrzeni, prezentacja metod tworzenia scenografii, kostiumów i rekwizytów, przedstawienie tworzyw plastycznych i sposobów ich używania.

Warsztaty poprowadzi: Iwona Jamka - od lat plastyk teatralny w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach, współpracuje również z instytucjami kultury oraz osobami prywatnymi. Asystentka scenografa Jana Polewki przy spektaklu "Bolero" Pavela Kohouta, w reżyserii Piotra Szczerskiego, kostiumograf spektaklu "Wdowy" Sławomira Mrożka, w reżyserii Piotra Szczerskiego (2013), scenograf spektaklu "Kpiny i Kpinki" Mariana Załuckiego i Wojciecha Młynarskiego w reżyserii Mirosława Bielińskiego.

Termin:

I grupa: 19.10 godz. 9

II grupa: 26.10 godz. 9

III grupa: 9.11 godz. 9

IV grupa: 16.11 godz. 9

WARSZTATY GRAFICZNE

Zajęcia z grafiki, zarówno w części teoretycznej, która przygotuje odbiorców do pracy z użyciem komputerowych programów graficznych, jak i praktycznej - poświęconej projektowaniu plakatu teatralnego, mają za zadanie przekazanie uczestnikom wiedzy na temat roli grafika w instytucji kultury. Warsztaty umożliwią zapoznanie się z zagadnieniami z dziedziny szeroko pojętego projektowania graficznego, a ich zwieńczeniem będzie samodzielnie wykonana koncepcja plakatu teatralnego do dowolnie wybranego spektaklu.

UWAGA! Wymagany własny laptop, z zainstalowanym programem GIMP.

Link do darmowego pobrania programu: https://www.gimp.org/downloads/

Warsztaty poprowadzi: Rafał Urbański - absolwent Instytutu Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Prezes Zarządu Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Kielce. Zajmuje się malarstwem, grafiką cyfrową, prezentacjami video, projektowaniem internetowym i poligraficznym. W swoim dorobku artystycznym posiada wiele malarskich wystaw zbiorowych, publikacji komiksowych i wydawniczych na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym. Grafik Teatru im. S. Żeromskiego.

Termin:

I grupa: 5.10 godz. 10

II grupa: 2.11 godz. 10

III grupa: 9.11 godz. 10

IV grupa: 16.11 godz. 10

WARSZTATY CHARAKTERYZACJI

Warsztaty stanowią wprowadzenie w świat charakteryzacji oraz zapoznanie z podstawowymi zagadnieniami z nią związanymi. Celem warsztatów jest przybliżenie uczestnikom sposobów budowania wizerunku postaci, a także poznanie pracy charakteryzatora w teatrze oraz podczas pracy przy filmie.

Zajęcia składać się będą z części teoretycznej zagadnień związanych z charakteryzacją sceniczną oraz części praktycznej, podczas której uczestnik zapozna się z podstawowymi technikami charakteryzacji (jak postarzanie, stylizowanie na daną epokę itd.) oraz produktami wykorzystywanymi przy tworzeniu efektów specjalnych.

Zajęcia poprowadzi:

Alicja Posłowska - charakteryzatorka na stałe pracująca w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach. Absolwentka szkoły charakteryzacji i wielu kursów charakteryzatorskich i perukarskich. Pracowała na planie filmu fabularnego "Wyklęty" oraz na planach kilku filmów krótkometrażowych.

Termin:

I grupa: 10.11 godz. 13

II grupa: 16.11 godz. 13

III grupa: 23.11 godz. 13

IV grupa: 30.11 godz. 13

Projekt "Stacja kultura" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.