powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. Inlandimensions International Interdisciplinary Arts Festival w październiku

Pierwsza edycja Inlandimensions International Interdisciplinary Arts Festival to największe wydarzenie w Polsce z okazji 100-lecia stosunków dyplomatycznych Polski z Japonią. Oprócz Wrocławia festiwal odbywa się także w Gdańsku i Poznaniu.

Głównym wydarzeniem festiwalu INLANDIMENSIONS będzie współczesna prezentacja dwóch najważniejszych spektakli teatralnych według tekstów Shjiego Terayamy (1935-1983) - czołowego przedstawiciela XX-wiecznego japońskiego teatru awangardowego, założyciela alternatywnego zespołu Teatr Laboratorium Tenj Sajiki odwołującego się do teatru śmierci i okrucieństwa. Zapowiedzią programu teatralnego zatytułowanego "Restauracja widowisk" była filmowa retrospektywa twórcy w ramach 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

W dniach 9-10 października 2019 w Sali Teatru Laboratorium (Instytut Grotowskiego) zobaczymy spektakl "Klasa szaleńców" (na zdjęciu) Zespołu Teatralnego Ikenoshita, w języku japońskim z polskimi i angielskimi napisami. Spektakl, początkowo pomyślany jako lalkowy, ostatecznie został zaadaptowany do gry żywych aktorów. Do rodziny przychodzi tajemnicza wieść, że jeden z jej członków oszalał. Na familijnym spotkaniu dochodzi do kłótni, podczas której jeden oskarża drugiego o bycie tytułowym szaleńcem. Kto nim tak naprawdę jest? A może to niewidzialny demiurg, sterujący aktorami-marionetami jest sprawcą całego zamieszania? U Terayamy, podobnie jak w teatrze śmierci Tadeusza Kantora, urzeczywistnienie i ożywienie manekinów powstaje dzięki ich świadomości. 9 października po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem i aktorami.

W dniach 12-13 października 2019 w Piekarni (Instytut Grotowskiego) zostanie zaprezentowany spektakl Teatru Laboratorium Ban'y Inryoku "Wskazówki dla poddanych", w języku japońskim z polskimi i angielski napisami. Tytuł jest nawiązaniem do utworu Jonathana Swifta (1731), ale angielskie opowiadanie stało się zaledwie pretekstem do opowiedzenia losów poddanych urzędujących podczas nieobecności ich pana w jego posiadłości. Znudzeni codziennym życiem służący postanawiają na zmianę naśladować właściciela. Osoba, która w danym momencie odgrywa rolę pana, może wydawać dowolne rozkazy, a pozostałe osoby muszą się im bezwarunkowo podporządkować. Stopniowo bohaterowie zaczynają posuwać się do coraz bardziej drastycznych metod i wydawać rozkazy mające na celu wyłączenie poniżenie drugiej osoby, czerpiąc przy tym sadystyczną przyjemność. 12 października po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami. Spektakl dozwolony dla widzów od lat 18.

Organizatorem festiwalu jest Bridges Foundation we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Gdańskim Teatrem Szekspirowskim oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nadrzędnym celem Festiwalu jest prezentacja spektakli oraz stworzenie platformy wymiany pomiędzy zagranicznymi placówkami kulturalno-naukowymi w celu nawiązania długoletniej współpracy artystycznej.

INLANDIMENSIONS International Interdisciplinary Arts Festival

Program pierwszej edycji Festiwalu INLANDIMENSIONS, pod hasłem "Misemono no fukken" (Restauracja widowisk), obejmuje: spektakle teatralne, projekcje filmowe, spotkania literackie, dyskusje z twórcami i badaczami kultury japońskiej, wystawę japońskiego plakatu awangardowego i malarstwa abstrakcyjnego, a także konferencje naukową. Podczas wydarzeń będziemy gościć kilkudziesięciu gości honorowych z Japonii i innych zakątków świata - twórców kina i teatru, kuratorów największych festiwali międzynarodowych, badaczy i krytyków z całego świata.

Gdańsk 4-9.10.2019 (Gdański Teatr Szekspirowski / Kino Kameralne Cafe / Instytut Kultury Miejskiej)

Wrocław 9-13.19.2019 (Instytut im. Jerzego Grotowskiego)

Poznań 10-11.10.2019 (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza / Kino Muza)