Białystok. "Sen nocy letniej" opowiedzą w rytmie techno

W spektaklu bierze udział sześcioro młodych aktorów, którzy wspólnie zadbali o reżyserię. Na pomysł współczesnego odczytania klasycznej komedii Szekspira wpadła Agata Soboczyńska.

«Aktorka jeszcze przed ukończeniem Wydziału Sztuki Lalkarskiej dostała angaż w Białostockim Teatrze Lalek i zdobyła stypendium na spektakl teatralny.

- Bazujemy na komedii Szekspira, lecz w miejscu ateńskiego lasu pojawia się współczesny klub - zdradza Soboczyńska. - Opowiadamy o młodych ludziach i ich uczuciach. W naszej adaptacji poszukujemy różnych odcieni miłości, a najważniejsze pytanie, które stawiamy sobie i widzom dotyczy tego, czy w dzisiejszych czasach istnieje "miłość na zabój"?

Bohaterowie spektaklu "Sen nocy letniej. Kochankowie", otumanieni klubową muzyką i chwilą upojnej nocy, miotają się między odwiecznie poszukiwanym uczuciem idealnej miłości a dopasowaniem do współczesnego rytmu szybkich randek i przelotnych romansów. Bo chociaż tematyka miłosna jest ponadczasowa, w XXI wieku ma inny wymiar.

- Związki stają się krótsze, następuje większa rotacja partnerów - twierdzi Tomasz Frąszczak, jeden z aktorów spektaklu. - Ludzie stają się tak zdesperowani, że szukają miłości w przygodnym seksie. Często zadowalamy się substytutem prawdziwej relacji, mniej skomplikowanym zaspokojeniem pragnień. Nawiązywanie kontaktów odbywa się internetowo i pisemnie. Tam, gdzie możemy poznać ludzi bez pośrednictwa elektroniki - w klubie i dyskotece - głośna muzyka ogranicza potrzebę krępującej rozmowy, alkohol dodaje odwagi, taniec pomaga przełamać granice dotyku i w prosty sposób dochodzi do zbliżeń. To idealna przestrzeń do umiejscowienia naszej akcji.

Agata Soboczyńska, oprócz grania w spektaklu, zajęła się także scenografią. - Feeryczny świat, opisany w utworze Szekspira, zainspirował mnie do zaprojektowania nietypowych form, które łączą magię z rzeczywistością, wyobraźnię ze współczesną technologią - opowiada stypendystka. Nad muzyką pracował Maciej Cempura, już na etacie Teatru Pinokio w Łodzi. Widzowie usłyszą także piosenki do tekstów Szekspira.

Pokazy dziś i jutro o godz. 19. Darmowe wejściówki do zdobycia w ATB.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego