powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Obrzycko. Warsztaty dramatopisarskie i spotkania

Już po raz 28., zgodnie z coroczną tradycją, odbędzie się warsztatowe spotkanie dramatopisarzy w Obrzycku, organizowane przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Rozpoczęcie warsztatów nastąpi w najbliższy piątek, tj. 6 września. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

W trzydniowych warsztatach wezmą udział laureaci oraz laureatki tegorocznego Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, a także osoby, których prace zainteresowały jury. Warsztaty w Obrzycku to również spotkanie z ludźmi zajmującymi się na co dzień sztuką dla najmłodszych - dyrektorami teatrów, reżyserami, krytykami, pedagogami teatru oraz pracownikami naukowymi.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie niemiecka dramatopisarka i reżyserka Ingeborg von Zadow. W Nowych Sztukach dotychczas opublikowaliśmy pięć sztuk autorki w tłumaczeniu Lilii Mrowińskiej-Lisewskiej, ostatnio: "Chodź teraz idź" (z. 43) i "Dom rozwianych złudzeń" (z. 41).

W programie wydarzenia znalazły się m.in. czytania performatywne najnowszych sztuk, przygotowane przez aktorów poznańskich teatrów, zajęcia warsztatowe, wykłady, konsultacje dramatopisarskie oraz panele dyskusyjne. Tradycyjnie, odbędzie się również prezentacja najnowszego, pokonkursowego zeszytu Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (z. 45) oraz spotkania z nagrodzonymi twórcami.

Warsztaty dramatopisarskie w Obrzycku są kontynuacją tradycji zapoczątkowanej 25 lat temu na Wyspie Edwarda w Zaniemyślu - pierwsza edycja spotkań twórczych odbyła się w 1994 roku. Natomiast 16 lat później, w 2010 roku, miejscem warsztatów stało się Obrzycko. Od pierwszej edycji wydarzenia, jego głównym celem było stworzenie przestrzeni do rozwoju oraz kształtowanie międzypokoleniowej więzi piszących dla teatru.