powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Podkarpackie. Opera i operetka w dworku Konopnickiej

Muzyka operowa i operetkowa będą dominowały podczas 15. Festiwalu "Żarnowiec 2019". Na dziedzińcu dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu k. Krosna pokazany zostanie m.in. "Rigoletto" Giuseppe Verdiego.

Impreza rozpocznie się w czwartek. Potrwa cztery dni.

- Tegoroczny festiwal rozpoczyna koncert pieśni i arii Stanisława Moniuszki w wykonaniu solistów Opery Śląskiej w Bytomiu. W czwartek otwarta zostanie także wystawa fotograficzna "Opery Krzysztofa Pendereckiego" autorstwa Juliusza Multarzyńskiego" - powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Marek Wiatr.

Dzień później, soliści, orkiestra, chór i balet Państwowego Teatru w Koszycach przedstawią "Rigoletto" Giuseppe Verdiego. Z kolei w sobotę gale operetkową "Od Straussa do Kalmana" zaprezentują Orkiestra Lwowskiego Teatru Narodowego im. Marii Zańkowskiej i soliści Opery Lwowskiej.

Natomiast w niedzielę można będzie obejrzeć musical Jerry Bocka "Skrzypek na dachu" w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Lublinie.

Dyrektor Wiatr zauważył, że organizatorzy przedsięwzięcia "poprzez festiwal od kilkunastu lat" starają się promować muzykę.

- Dotyczy to w szczególności muzyki operowej i operetkowej. Jednocześnie poprzez miejsce, gdzie się spotykamy przypominamy także postać Marii Konopnickiej. Właśnie w Żarnowcu poetka napisała "Rotę"- mówił dyrektor artystyczny festiwalu "Żarnowiec 2019".

Festiwal w Żarnowcu organizowany jest od 2005 roku. W kolejnych jego odsłonach uczestniczy po kilka tysięcy widzów. Organizatorem jest m.in. Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Polska poetka, pisarka, krytyk literacki i publicystka Maria Konopnicka w 1903 r. otrzymała w darze zakupiony ze składek społeczeństwa dworek w Żarnowcu k. Krosna. Mieszkała w nim przez ostatnie lata życia. Zmarła 8 grudnia 1910 r. we Lwowie; została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.