powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Płock. Sztuka napisana przez aktorów na podstawie wspomnień o wojennych losach Żydów

"Trudniej zapomnieć" to tytuł sztuki teatralnej, napisanej przez aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku Sylwię Krawiec i Szymona Cempurę. Sztuka jest adaptacją książki "Jak tropione zwierzęta" Heleny Bodek, opisuje m.in. losy Żydów z Żychlina podczas II wojny światowej.

Premiera sztuki "Trudniej zapomnieć", w której role rozpisane na dwugłos grają jej autorzy, odbędzie się w środę wieczorem w płockim Muzeum Żydów Mazowieckich, działającym w tamtejszej zabytkowej Małej Synagodze.

"Spektakl, to może za dużo powiedziane. Stworzyliśmy projekt teatralny, w którym słowami Heleny Bodek próbujemy opowiedzieć wydarzenia spisane przez nią długo po wojnie, z perspektywy przeżyć młodziutkiej dziewczyny, bo kiedy wybuchła II wojna światowa Helenka miała 17 lat" - powiedziała PAP Krawiec, która w sztuce odtwarza rolę autorki książki "Jak tropione zwierzęta".

"Wspomnienia Heleny Bodek to nie jest stereotypowa historia, którą już znamy, choćby z literatury czy z filmów. Z jej książki wybraliśmy fragmenty i stworzyliśmy adaptację. Daliśmy tej historii dwugłos. Zasugerowaliśmy się przy tym tytułem książki. Stworzyliśmy więc role ofiary i tropiciela. Stąd, oprócz głosu Heleny, którym opowiadam jej przeżycia, pojawia się drugi głos - męski, po części również narratora" - podkreśliła Krawiec.

Jak przyznała, główną inspiracją do podjęcia tematu wspomnień Heleny Bodek była rozmowa z Barbarą Rydzewską z płockiego Muzeum Mazowieckiego, którego oddziałem jest Muzeum Żydów Mazowieckich.

"Pani Barbara Rydzewska powiedziała, że jest w posiadaniu bardzo ciekawych wspomnień Heleny Bodek, która opowiada w swej książce o czasach II wojny światowej, o swych przeżyciach z żychlińskiego getta, a także o pobycie w Płocku i okolicznych miejscowościach. W trakcie rozmowy padła propozycja byśmy, te wspomnienia przeczytali w muzeum, ale ostatecznie uznaliśmy, że to za mało, że te wspomnienia, osobiste, intymne, opowiedziane w poruszający sposób, zasługują na to, aby nadać im formę teatralną" - wyjaśniła Krawiec.

Zaznaczyła, że wraz z Szymonem Cempurą, jako autorzy sztuki "Trudniej zapomnieć", zdecydowali, aby scenografia i rekwizyty były bardzo skromne. "Bardzo chcieliśmy, żeby słowo Heleny Bodek było najważniejsze" - podkreśliła Krawiec. Jak dodała, oprawę muzyczną spektaklu stanowią różne aranżacje utworu Wojciecha Młynarskiego "Tak, jak malował pan Chagall", a towarzyszą im wizualizacje z obrazami Marca Chagalla.

"To projekt przygotowany specjalnie na tegoroczne Płockie Dni Żydowskie. Kto wie, może okaże się, że będzie zainteresowanie, będzie widownia, żeby jeszcze raz, może w innym miejscu, te sztukę przedstawić. Byłoby cudownie, gdyby dzięki niej widz sięgnął po książkę Heleny Bodek, bo jest ona częścią historii, o której autorka opowiada niezwykle ciekawie, w sposób przejmujący, pozbawiony stereotypów" - powiedziała Krawiec.

Jak zapowiada płockie Muzeum Mazowieckie, sztuka "Trudniej zapomnieć" zostanie zaprezentowana w środę wieczorem w Muzeum Żydów Mazowieckich w ramach cyklu "Choćby jedno życie, choćby kromka chleba", który poświęcony jest losom mazowieckich Żydów i ludziom, którzy udzielali im pomocy w czasie II wojny światowej.

Muzeum Mazowieckie przypomina, że wspomnienia Heleny Bodek "Jak tropione zwierzęta" opublikowało w 1993 r. Wydawnictwo Literackie w Krakowie.

"Fabułę książki tworzy niezwykle realistyczny, poruszający opis losu żydowskich mieszkańców Żychlina podczas II wojny światowej. Wydarzenia przenoszą czytelnika w realia nie tylko żychlińskiego getta, także do Płocka, Gąbina, Strzegowa czy Raciąża. Skrupulatny przekaz, interesująca narracja oraz przeraźliwy obiektywizm autorki czynią ten utwór wyjątkowym" - podkreśla muzeum w anonsie premiery spektaklu "Trudniej zapomnieć".

VII Płockie Dni Żydowskie rozpoczęły się tam 3 września od wernisażu wystawy Grzegorza Chabowskiego "Bo nie wszystko ma kres. Fotografie płockich Żydów". Na 5 września zaplanowano wieczór poezji "Przywróć rzeczom blask utracony" w wykonaniu aktorki Mai Komorowskiej. Z kolei 6 września odbędzie się koncert "Ahavat olam - Wieczna miłość", prezentujący najpiękniejsze pieśniami świąt żydowskich w wykonaniu Anny Riveiro i Anny Hajduk.