powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Toruń. Koncert na 100-lecie ZASP

23 września o godz. 18 w Dworze Artusa w Toruniu odbędzie się koncert "Kujawsko-Pomorskie dźwięki i słowa na 100-lecie ZASP" organizowany przez X Oddział ZASP (Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji) Bydgoszcz/Toruń.

W pierwszej części koncertu, "Kujawsko-pomorskie dźwięki i słowa...", zostanie zaprezentowana muzyka kompozytorów, którzy urodzili się i związali z ważnymi ośrodkami w naszym regionie: Bydgoszczą, Toruniem i Inowrocławiem. Najpierw zabrzmią utwory rodowitej torunianki - co z dumą podkreśla - Magdaleny Cynk. Pisze kompozycje solowe, kameralne, orkiestrowe i chóralne, które wykonywane są na wielu festiwalach i koncertach w miastach regionu, Polski i Europy, m. in. w Kłajpedzie, na Gotlandii, w Szwajcarii, a także w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Następnie publiczność wysłucha fragmentów musicali urodzonego w Bydgoszczy Stanisława Renza, wieloletniego dyrektora i dyrygenta bydgoskiej Opery. Renz w czasie PRL tworzył musicale, które w lekkiej, rozrywkowej formie podtrzymywały pamięć o naszej historii. Inowrocław będzie reprezentowany przez twórczość Marcina Kopczyńskiego, młodego kompozytora, który ma już w swoim dorobku kilka płyt i występów zagranicznych, jest także pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej w Inowrocławiu oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

W dalszej części koncertu, "... na 100-lecie ZASP", zostaną wykonane najsłynniejsze arie i duety operowe i operetkowe. Aby zachęcić publiczność do wspólnej zabawy (a nawet tańca), rozpoczniemy od ognistego czardasza (I. Kálmán) i tanga (P. Abraham) oraz zmysłowego walca (J. Strauss). Następnie zaprezentujemy fragmenty najważniejszych oper Stanisława Moniuszki, by pobudzić patriotyczną nutę, a także coś z muzyki rosyjskiej (P. Czajkowski), tak bliskiej naszej słowiańskiej duszy. Później zabrzmi to, co najlepsze w operze i operetce francuskiej (L. Delibes i G. Bizet), włoskiej (G. Puccini) oraz węgierskiej (I. Kálmán), żeby uświadomić słuchaczom, że tak naprawdę dobrze znają muzykę klasyczną. Będzie to także pokaz umiejętności i dorobku członków bydgosko-toruńskiego oddziału ZASP.

Wystąpią artyści związani z bydgoskimi ośrodkami muzycznymi (Operą Nova, Filharmonią Pomorską i Akademią Muzyczną), ale świetnie znani także w innych miejscach Polski: Anna Baran (mezzosopran), Justyna Gęsicka (mezzosopran), Beata Lewińska, Hanna Okońska (sopran), Aleksandra Pliszka (sopran), Łukasz Ratajczak (tenor), Małgorzata Ratajczak (mezzosopran), Mariola Rybicka-Miccio (sopran), Jolanta Wagner (sopran) i Adam Zaremba (baryton). Przy fortepianie zasiądzie Artur Pilch.

Koncert poprowadzą aktorki Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu: Matylda Podfilipska i Teresa Stępień-Nowicka, przewodnicząca X Okręgu ZASP.

Scenariusz i reżyseria koncertu: Małgorzata Ratajczak.

Wstęp wolny!

Koncert dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.