powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Radom. Potocka planuje promocję teatru w Polsce i na świecie

Nowa dyrektorka Teatru Powszechnego w Radomiu, Małgorzata Potocka, zapowiedziała we wtorek, że chce wypromować radomską cenę w Polsce i na świecie. W planach ma m.in. zmianę w formuły Festiwalu Gombrowiczowskiego i przenoszenie na scenę teatralną kultowych polskich komedii.

Potocka jest szefową radomskiego teatru od 1 września. Wygrała konkurs ogłoszony przez prezydenta miasta Radomia. Na stanowisku zastąpiła Zbigniewa Rybkę, który kierował radomską sceną od 2008 r.

Potocka podkreśliła, że poprzedni szef "zapełnił teatr widzami i zostawił w znakomitej kondycji". - Mam taki luksus, że są grane znakomite przedstawienia, na które kupowane są bilety; wiele dobrych spektakli, pełne sale widzów, fantastyczna frekwencja - stwierdziła nowa szefowa teatru w Radomiu.

Zapowiedziała, że nie zamierza diametralnie zmieniać radomskiej sceny. - Chcę, żeby ten teatr nadal był teatrem powszechnym, popularnym, który ma swojego dotychczasowego widza, a jednocześnie uwodzi nowego - oświadczyła dyrektorka. W kolejnych sezonach w Radomiu nadal będą wystawiane sztuki klasyczne, adaptacje lektur szkolnych, komedie, farsy. Potocka planuje też przeniesienie na deski teatru kultowych polskich komedii filmowych, takich jak "Sami swoi", "Jak być kochaną", "Rejs" czy "Dziewczyny do wzięcia".

Nowa dyrektorka widzi też potrzebę większej promocji radomskiego teatru w Polsce i na świecie. Chce realizować przedstawienia, z którymi radomski teatr jeździłby po Polsce i wystawiał na różnych scenach. - Liczę na sztuki klasyczne, na ściąganie tutaj znanych reżyserów, by nasz teatr pokazywał swoje sztuki w innych polskich miastach, nie tylko na festiwalach - zaznaczyła Potocka.

W jej ocenie potrzebne jest także "odświeżenie formuły" odbywającego się co dwa lata w Radomiu Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Jak tłumaczyła miałoby to m.in. polegać na wpisaniu go w sieć imprez międzynarodowych. - Aby funkcjonował na świecie jako festiwal, na który nie tylko się przyjeżdża, ale festiwal, którego nagrodzone sztuki są pokazywane także za granicą i biorą udział w tzw. odsłonach np. festiwalu w Edynburgu - powiedziała Potocka.

Małgorzata Potocka jest aktorką, reżyserką, producentką filmową. Pracowała m.in. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, Instytucie im. Adama Mickiewicza oraz Fundacji Kultury Disce, organizując międzynarodowe warsztaty teatralne, filmowe i muzyczne. Przez 6 lat pełniła obowiązki dyrektora oddziału Telewizji Publicznej w Łodzi. Małgorzata Potocka grała w kilkudziesięciu filmach, m.in. "Och Karol 2", "Autoportret z kochanką", "Panna Nikt", "Hubal", "Wszystko na sprzedaż" i w serialach (m.in. "Matki, żony i kochanki", "Barwy szczęścia", "Hotel 52", "Druga szansa". Jest reżyserem i producentem kilkudziesięciu produkcji.