powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Cieszyn. Jubileusze Aleksandra Teligi na Festiwalu "Viva il canto"

35 lat pracy na scenie i 60. urodziny będzie świętował śpiewak Aleksander Teliga podczas koncertu finałowego 28. Festiwalu Muzyki Wokalnej "Viva il canto" w Cieszynie - poinformowała w poniedziałek przedstawicielka organizatorów festiwalu Paulina Bandura.

Teliga świętował jubileusze podczas kilku koncertów w Polsce, m.in. w Operze Śląskiej, gdzie debiutował. Bandura podkreśliła jednak, że chciał także wystąpić z tej okazji na festiwalu w Cieszynie, z którym jest od początku związany.

- Ten wybitny artysta gościł na festiwalowej scenie od pierwszych edycji i na niej właśnie świętować chce swoje jubileusze. Dla cieszyńskiej publiczności będzie to wykwintna wokalna uczta z udziałem jednego z najlepszych basowych głosów w Europie, świetnej orkiestry i wybitnych solistów - powiedziała Bandura.

Jak zaznaczyła, cieszyńscy melomani poznali Teligę jako młodego, utalentowanego śpiewaka. "Wraca teraz jako jeden z najwybitniejszych europejskich basów; jako artysta, który ma na swoim koncie ponad 40 spektakli w mediolańskiej La Scali, a także występy m.in. w Teatrze Bolshoi w Moskwie, Teatro dell'Opera di Roma, Staatsoper w Berlinie i Wiener Kammeroper" - zaznaczyła Paulina Bandura.

Teliga uświetni koncert finałowy festiwalu "Viva il canto", który odbędzie się 14 września w Teatrze im. Adama Mickiewicza. Ten odtwórca 70 pierwszoplanowych ról basowych oraz laureat wielu nagród i wyróżnień w Cieszynie zaśpiewa podczas niego swoje ulubione partie operowe. Towarzyszyło mu będzie 18 śpiewaków oraz orkiestra ostrawskiej filharmonii.

Festiwal "Viva il canto" rozpocznie się 12 września koncertem "Moniuszko - Twórca przebojów XXI w.".

"Dwusetna rocznica urodzin Stanisława Moniuszki sprowokowała wielu artystów, w tym także twórców muzyki jazzowej i rozrywkowej, do zupełnie nowych interpretacji jego utworów. Zapoczątkowała tym samym +modę+ na Moniuszkę, którego utwory mają charakter uniwersalny i inspirują wielu współczesnych artystów tworzących w kulturze remiksu. Proponujemy koncert niezwykły, podczas którego odkrywać będziemy pieśni Moniuszki na nowo. Autorskie aranżacje wybranych pieśni to fuzja muzyki klasycznej i jazzu, muzyki improwizowanej i eksperymentalnej" - poinformowali organizatorzy.

13 września artyści zaprezentują najpiękniejsze utwory muzyki sakralnej.

Festiwal Muzyki Wokalnej "Viva il canto" odbędzie się w Cieszynie po raz 28. To jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych na południu województwa śląskiego. Pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem festiwalu jest Małgorzata Mendel. Do 2005 r. organizatorem imprezy było cieszyńskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki "Viva il canto", a wieloletnim dyrektorem artystycznym wybitny śpiewak Kałudi Kałudow. Obecnie festiwal organizuje Stowarzyszenie "Via Musica" w Cieszynie.