Toruń. Nowy sezon w teatrach

Premiery i kontynuacje, jubileusze: 5 lat Teatru Muzycznego i 100 lat Teatru Horzycy, otwarcie Sceny Szekspirowskiej. Zaczyna się sezon 2019/2020.

«W teatrze dramatycznym nowy sezon będzie pod znakiem błazna. - Przy kolejnych premierach będziemy kontynuowali dyskusję o potrzebie śmiechu i żartu we współczesnym świecie, a także przyjrzymy się dzisiejszej funkcji autorytetu. Błazen w kulturze ma różne oblicza - od kosmatego czarta do mądrego filozofa. Komentuje rzeczywistość, często pociąga nas za sobą. Bawi i nieraz uczy dystansu do samych siebie - wyjaśnia Paweł Paszta [na zdjęciu], zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru im. Wilama Horzycy, na scenie którego w sezonie artystycznym 2019/2020 planowanych jest sześć premier. Pierwsza z nich już 28 września.

- Będzie to "Antygona w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego w reżyserii Macieja Marczewskiego z Joanną Rozkosz, Bartoszem Woźnym, Pawłem Tchórzelskim i Michałem Ubyszem. W grudniu premiera pisanej na zamówienie teatru sztuki "Jezus przyszedł" o hipotetycznym dzisiejszym przyjściu Chrystusa na świat - autorem i reżyserem jest Tomasz Man. W dalszej części sezonu, m.in. premiera "Kariery Nikodema Dyzmy" i wiele, wiele wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia teatru w Toruniu - zapowiada dyrektor Paweł Paszta. - Planujemy otwarcie nowej offowej przestrzeni w starej kotłowni teatru, interaktywne wykłady zdradzające widzom wiele tajemnic naszego zabytkowego budynku, a także niesamowitą historię teatru w Toruniu. Kontynuujemy także wiele projektów rozpoczętych ostatnio, jak kabaret literacki Loża Kopernika, Salony poezji. Coraz więcej spektakli w Horzycy będzie prezentowanych z audiodeskrypcją, by mogli z nich korzystać również niewidomi i słabo widzący.

Nadchodzący sezon będzie też szczególny dla Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu, który powróci do swojej stałej siedziby - Pałacu Dąmbskich przy ul. Żeglarskiej 8.

- W zmodernizowanym, szesnastowiecznym budynku, będą odbywać się spektakle dla dzieci i dorosłych. Pierwszą premierą w Dąmbskich będzie spektakl "Niebezpieczna Gra" (12.10.), w którym zobaczymy Mirosława Zbrojewicza - zdradza nam Paweł Wiliński z promocji i impresariatu Teatru Muzycznego w Toruniu, który jesienią będzie świętować jubileusz 5-lecia. Z tej okazji 30.11. odbędzie się gala, a dzień wcześniej premiera "Zbrodnia i karaoke".

- Sezon Teatr Muzyczny rozpoczyna już jednak 13 września. Spektakl "Dymny: Siedem bestii moich" w reż. Agnieszki Płoszajskiej i Janusza Grzywacza odbędzie się gościnnie w siedzibie toruńskiego Towarzystwa Naukowego przy ul. Wysokiej 16. Teksty Wiesława Dymnego do muzyki Janusza Grzywacza stworzą niezwykle aktualny kolaż inteligentnego poczucia humoru z diagnozą absurdów otaczającej nas rzeczywistości - zapowiada Paweł Wiliński.

Na 4 października muzyczny spektakl "Sonety", według W. Szekspira, z kompozycjami Piotra Klimka, w reż. Zbigniewa Lisowskiego przygotowuje Baj Pomorski i będzie to premiera szczególna, bo połączona z otwarciem w istniejącym przy teatrze amfiteatrze drugiej w Polsce Sceny Szekspirowskiej.

- Jeśli akurat nie będą grane spektakle i koncerty, ogród Baja Pomorskiego, jak i sam Teatr Szekspirowski będą otwarte dla zwiedzających. Ci ostatni oprowadzani będą przez przewodnika w Szekspirowskim stroju, nawiązującym do epoki. W samym teatrze zainstalowana zostanie wielka maska Szekspira, która opowie o nim samym, zaprezentuje problematykę jego dramatów oraz wspomni o epoce, w której żył - opisuje Zbigniew Lisowski, dyrektor Teatru Baj Pomorski.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego