powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice. Mumio Festival w Teatrze Śląskim

W dniach 6-8 września, w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, odbędzie się reedycja bezprecedensowego wydarzenia - Mumio Festival. Ktoś zapukał mi do buta, czyli 21 lat Mumio.

Pierwszą, warszawską edycją jubileuszowego festiwalu spektakli grupy Mumio, rozpoczynaliśmy lato 2019, a teraz na koniec sezonu wakacyjnego pragniemy, to co najcenniejsze w historii i specyfice Mumio, zaprezentować publiczności śląskiej. Zapraszamy fanów Mumio i wszystkich zainteresowanych na spektakle "Przybora na 102", "Welcome Home Boys" oraz na finał festiwalu "Ktoś zapukał mi do buta" - tak szalonego, nieprzewidywalnego i brawurowego spektaklu Mumio jeszcze nie było.

6 września, 19:00 / "Przybora na 102" - na scenie pojawiają się trzy artystyczne temperamenty - Jeremiego Przybory, Magdy Umer i Mumio. Będzie więc dowcipnie i bardzo zabawnie, ale też refleksyjnie i wzruszająco, autorsko, muzycznie i jak zwykle improwizacyjnie.

7 września, 19:00 / "Welcome Home Boys" - Mumio niczym Alicja w krainie czarów przenosi widza w baśniowy świat wyobraźni twórców. W tej fabularnej opowieści połączenie teatru z kinem otwiera drogę do wielu zaskakujących i komicznych zdarzeń, gdzie aktorzy niczym w "Purpurowej Róży z Kairu" swobodnie wchodzą i wychodzą z filmowego ekranu.

8 września, 19:00 / "Ktoś zapukał mi do buta" - spektakl finałowy, czyli jak zmieścić 21 lat MUMIO w dwie godziny. Swoisty ekstrakt tego co najciekawsze w MUMIO. Do udziału w spektaklu wysłaliśmy zaproszenia wszystkim postaciom mumiowego uniwersum. Nie mamy pewności, kto przyjdzie, spodziewamy sie Jeżyka, Psa, Biedronki, Pancerników, Sokoła, Fok, 15 tysieęcy ludzi z osiedla za przystankiem, Profesora Sasaskiego, Duszana z motorem, Pana z saturatorem, Macieja, Jedrzeja, Pani Serwusowej z Panem Eugeniuszem i oczywiście Symfonicznego Chóru oraz wielu, wielu innych gości, których jako niespodzianki zachować pragniemy.

O MUMIO

Ich pojawienie się to było istne "wejście smoka". Pierwszy szeroko znany ich program - "Kabaret MUMIO" - zgarnął wszystkie możliwe do zgarnięcia nagrody, a najważniejsza jaką przytulił, to zachwyt publiczności. Od tego się zaczęło i tak trwa 21 lat! - Krzysztof Stopczyk, Kulturalnie.waw.pl

MUMIO to sceniczne szaleństwo - inscenizacyjne, literackie, muzyczne. Są przy tym niezwykle konsekwentni w realizowaniu swojej, oryginalnej wizji humoru. Uwielbiają wszelkie ludzkie potknięcia i niezręczności. Nie wyśmiewają ich jednak, ale podchodzą do nich z czułym zainteresowaniem i prezentują w spektaklach przy pomocy doskonałego warsztatu aktorskiego.

Jadwiga i Dariusz Basińscy oraz Jacek Borusiński po doświadczeniach z repertuarem dramatycznym (od Eurypidesa, Szekspira, po Jarry'ego, Buchnera, Nabokowa czy Ghelderode) stworzyli projekt autorski. Wtedy, jeszcze jako Teatr Epty-a wystawili w 1998 roku spektakl pt. "Kabaret Mumio". Grupa wkrótce po debiucie, została nazwana jednym z największych odkryć sceny polskiej. Spektakl ten nagradzany wielokrotnie (m.in. teatralną nagrodą im. Leona Schillera, nagrodami na Festiwalu Piosenki Aktorskiej, nagrodą ZASP) spowodował zmianę nazwy teatru na Mumio. Pod taką nazwą aktorzy wystawiali spektakle w Polsce, Niemczech, Norwegii, Irlandii, Wielkiej Brytanii i USA. Często na festiwalach teatralnych. Spektakl ten wciąż znajduje nowych widzów, choć został wystawiony blisko 1000 razy. Mumio pracuje powoli, ale skutecznie - próby do drugiego spektaklu pt.: "Lutownica ale nie pistoletowa tylko taka kolba" trwały ponad półtora roku.

Dorobek oraz specyfika pracy zespołu, pewna elastyczność i zdolność do kreacji na żywo, zaowocowały w 2005 podpisaniem kontraktu na serię bezprecedensowych reklam telewizyjnych dla firmy Polkomtel. Reklamy te były wielokrotnie nagradzane za walor artystyczny, ale również otrzymały dwukrotnie nagrodę Effi za skuteczność w reklamie. W 2005 roku Jadwiga i Dariusz Basińscy oraz Jacek Borusiński otrzymali nagrody Wiktora w kategorii "najwyżej ceniony piosenkarz lub artysta estrady" oraz "największe odkrycie telewizyjne 2005 roku".

W 2012 roku Mumio rozpoczęło pracę nad fabularnym spektaklem "Welcome Home Boys", a do zespołu dołączył multi-instrumentalista Tomasz Drozdek (T.ETNO). Premiera "Welcome Home Boys" Kinoteatru MUMIO odbyła się 22 maja 2016 w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, podczas Gali Finałowej 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Jesienią 2017 roku w Och Teatrze w Warszawie odbyła się premiera , przygotowanego wspólnie z Magdą Umer, spektaklu "Przybora a 102", który powstał z okazji 102 urodzin Jeremiego Przybory.

Więcej na: www.mumio.art.pl