powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Spektakl "Proszę bardzo" wraca do Zachęty

Spektakl Teatru Żydowskiego "Proszę bardzo" na podstawie autobiografii Andy Rottenberg wraca do warszawskiej Zachęty. Teatr Żydowski rozpocznie sezon dawno niegranym spektaklem "Proszę bardzo" w reż. Wiktora Rubina. Premiera odbyła się ponad rok temu w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Widzowie będą mogli obejrzeć spektakle 6, 7 i 8 września o 20.30.

Miejsce wydarzenia jest nie bez znaczenia. Wystawy, które miały miejsce za dyrekcji Andy Rottenberg, wieloletniej dyrektorki Galerii Zachęta, po raz pierwszy zwróciły uwagę mediów komercyjnych i wyciągnęły sztukę współczesną z galerii na ulice. Na pierwszy plan debaty wyciągnięto pochodzenie, nazwisko, postać Andy Rottenberg. Powieść autobiograficzna "Proszę bardzo" to szczera do bólu odpowiedź na domysły, plotki, konfabulacje i ataki pod adresem Andy jako "kontrowersyjnej", "skandalizującej kuratorki i dyrektorki".

"Proszę bardzo" jest badaniem przeszłości, odkrywaniem tragicznych losów nieznanych przodków, członków rodziny ojca, zamordowanych przez nazistów w Bełżcu i syberyjskiej rodziny matki, której losy są równie bolesne i skomplikowane. Książka jest próbą włączenia całej bolesnej genealogii w obręb swojej tożsamości, bez wybielania czy wypierania się złożonej, niedającej się ujednoznacznić materii.

Główną rolę w spektaklu, czyli postać Andy Rottenberg, kreuje Tomasz Nosiński, występujący w Teatrze Żydowskim gościnnie.

"Ten wybór był absolutnie intuicyjny. Kiedy już było wiadomo, że będę reżyserował tę sztukę- historię życia kobiety naznaczonej trudnymi doświadczeniami, opowiedzianą otwarcie, szczerze aż do bólu, bardzo osobistą i intymną, wiedziałem, że muszę to przedstawić z pewnego dystansu. I dlatego wybór aktora a nie aktorki do tej roli wydał mi się oczywisty" - mówił reżyser spektaklu i autor scenografii Wiktor Rubin.

W obsadzie, poza wspomnianym Tomaszem Nosinskim, znaleźli się również: Ryszard Kluge, Joanna Rzączyńska, Piotr Sierecki, Barbara Szeliga, Małgorzata Trybalska i Jerzy Walczak.

Spektakl "Proszę bardzo powstał we współpracy Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich Centrum Kultury Jidysz z Zachętą - Narodową Galerią Sztuki.

Bilety do kupienia na stronie: www.teatr-zydowski.art.pl lub w kasach Teatru Żydowskiego.