powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera "Blefu" w Teatrze Kamienica

- Starałem się, żeby to była sztuka nie tylko dla ludzi pracujących w korporacjach; postawiłem na zderzenia postaw ludzkich, które są charakterystyczne dla wielu miejsc pracy - powiedział PAP reżyser spektaklu Marcin Perchuć. Premiera "Blefu" w Teatrze Kamienica w Warszawie - 12 września.

- Ja bym ten tekst nazwał tragikomedią, bo tutaj serio i buffo są obok siebie bardzo blisko umiejscowione - powiedział we wtorek PAP reżyser przedstawienia.

Sztuka "Blef" ("The Meeting"), której autorem jest Brytyjczyk Andrew Payne, to reżyserski debiut dziekana Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie Marcina Perchucia. Spektakl opowiadający o życiu korporacji zainauguruje nowy sezon 2019/20 w stołecznym Teatrze Kamienica.

- Jest to rzeczywiście podglądanie ludzi w korporacji, w specyficznym miejscu, gdzie te relacje międzyludzkie są wyostrzone przez odpowiedzialność, przez stres, przez panującą tam hierarchię. Natomiast starałem się, żeby to była sztuka nie tylko dla ludzi pracujących w korporacjach, ale dla szerszej grupy odbiorców i postawiłem na zderzenia postaw ludzkich, które są charakterystyczne dla wielu miejsc pracy - wyjaśnił Perchuć.

Reżyser przyznał, że adaptując sztukę Payne'a spolszczono imiona bohaterów, a akcja spektaklu będzie dotyczyła "nieco słoików warszawskich". - Konsekwencje tych gier społecznych, tych tarć w pracy, które wchodzą też w życie prywatne, były najbardziej interesujące dla mnie - dodał.

W centralnym miejscu na scenie umieszczono drzewko cytrynowe. - Drzewko cytrynowe to jest mój konik. Można powiedzieć, że w spektaklu będzie wręcz aktorem, bo gra i to na różne sposoby. Staraliśmy się, żeby to nie było przeniesienie rzeczywistości na scenę w skali jeden na jeden. By spektakl zawierał dozę abstrakcji, ale zrozumiałej dla widza i śmiesznej - wyjaśnił Perchuć.

- Zestaw aktorów, z którymi pracowałem jest mistrzowski. Z tą obsadą można konie kraść - podkreślił, dodając, że poprosił grającego w spektaklu Macieja Wierzbickiego, który "również wywodzi się z Teatru Montownia" o współpracę reżyserską.

Marcin Perchuć przyznał, że zamierza wyreżyserować kolejny spektakl "tym razem solo".

"Kariera, pieniądze, władza to najbardziej liczy się w korporacyjnym życiu. Idealnie skrojone garnitury, finezyjne poszetki, gustowne krawaty i męskie rozprawy o biznesie to tylko pozory. Co się zmienia, gdy po przeciwnej stronie stołu, do negocjacji siada kobieta? Pokusa manifestacji wyższości, żądza sukcesu i prawa ekonomii mogą okazać się przyczyną pikantnych, ale pełnych wysublimowanego humoru, korporacyjnych pertraktacji" - napisano na stronie teatru.

"Stanisław (Jan Wieczorkowski / Michał Rolnicki) i Krzysztof (Kamil Kula / Adam Serowaniec) czekają na spotkanie z Jackiem, aby mogli przypieczętować strategiczną dla ich pozycji w firmie umowę. Zamiast zaprzyjaźnionego biznesowego partnera, w gabinecie zjawia się jednak Hanna (Katarzyna Ankudowicz / Ilona Wrońska). Zimna taktyka kobiety pozostaje zagadką nawet dla Władysława (Marcin Perchuć / Maciej Wierzbicki) - najwyższego rangą managera" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.

Autorką tłumaczenia sztuki jest Elżbieta Woźniak. Współpraca reżyserska - Maciej Wierzbicki. Współpraca muzyczna - Piotr "Vienio" Więcławski. Oprawa muzyczna - Maciej Słowikowski. Scenografię zaprojektował Andrzej Lewczuk, a kostiumy - Agnieszka Prokopczuk.

Występują: Ilona Wrońska, Jan Wieczorkowski, Kamil Kula, Katarzyna Ankudowicz, Maciej Wierzbicki, Marcin Perchuć, Michał Rolnicki i Adam Serowaniec.

Pokazy przedpremierowe "Blefu" - 31 sierpnia i 1 września. Premiera - 12 września o godz. 19.30 (Scena Orla) w Teatrze Kamienica. Kolejne przedstawienia - 13-16 września br.