powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Wręczenie Nagrody im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya Gołdzie Tencer i promocja jej książki

Podczas XVI Festiwalu Warszawa Singera dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer odbierze Nagrodę im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya 2019. Wręczenie lauru odbędzie się 1 września podczas promocji autobiografii laureatki pt. "Jidisze mame" w Teatrze Kwadrat.

- W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych przyznało Nagrodę im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya Gołdzie Tencer i na spotkaniu promującym tę książkę ("Jidisze mame" - PAP) będzie też wręczenie Gołdzie Tencer tej wspaniałej nagrody - zapowiedział kierownik literacki Teatru Żydowskiego Remigiusz Grzela.

Wyróżnienie wręczy prezes stowarzyszenia dr Tomasz Miłkowski.

Zarząd Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT) i Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP przyznał w lipcu br. Nagrodę im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya 2019 dyrektor Teatru Żydowskiego Gołdzie Tencer. Aktorka, reżyser i dyrektor Teatru Żydowskiego została uhonorowana za "tworzenie nowych przestrzeni polskiego teatru, którego integralną częścią jest prowadzony przez Nią i unowocześniany Teatr Żydowski".

Nagroda im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya przyznawana jest od 1957 r. przez Klub Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy i Polską Sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych (AICT).

"Do grona laureatów, reprezentujących najlepsze karty polskiego teatru dołącza Gołda Tencer, wybitna aktorka i pieśniarka, scenarzystka i reżyserka, inicjatorka festiwalu Warszawa Singera i wielu innych działań służących ciągłości pamięci i otwartych ku przyszłości, niestrudzona dyrektorka Teatru Żydowskiego, która w trudnym czasie, kiedy teatr pozbawiony został stałej siedziby, nie tylko zachowała ciągłość pracy teatru, ale nadała mu nowe impulsy i energię" - napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody na stronie AICT. "Jej wielką zasługą jest umiejętne wiązanie tradycji i nowoczesności, powagi i humoru, misji i rozrywki, nieustanne poszukiwanie nowych przestrzeni, w których teatr staje się językiem porozumienia i dialogu" - podkreślono.

- Ja książkę już czytałem i powiem, że jestem bardzo przejęty tą historią dziewczyny z Łodzi, która wybiła się tak bardzo na niepodległość, że stworzyła tak wiele fascynujących wydarzeń kulturalnych - ocenił Grzela, dodając, że według niego Tencer "jest odnowicielką życia żydowskiego i życia kultury Żydów w Polsce".

- Ta książka jest kadyszem, moim kadyszem - podkreśliła Gołda Tencer podczas konferencji prasowej 16. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. - Ta książka jest hołdem dla naszych rodziców - dodała.

Spotkanie z cyklu "Żydowski Salon Literacki", podczas którego odbędzie się promocja autobiografii Gołdy Tencer, odbędzie się 1 września o godz. 17 na Dużej Scenie Teatru Kwadrat w Warszawie. Wezmą w nim udział: Gołdy Tencer, Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska (współautorka), Dawid Szurmiej, Janusz Tencer oraz Remigiusz Grzela. Promocja ta jest jednym z punktów programu XVI Festiwalu Warszawa Singera.

"Bezkompromisowa, pasjonująca i chwytająca za serce. Nade wszystko jednak z każdej strony tchnąca żarliwym pragnieniem ocalenia kultury swego narodu. >>Jidisze mame<< to autobiografia wielkiej żydowskiej artystki Gołdy Tencer. Kobiety, która za życia stała się legendą" - napisano w materiałach promocyjnych.

Gołda Tencer - urodzona w Łodzi aktorka, pieśniarka i reżyserka teatralna. Dyrektorka warszawskiego Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. Założycielka i szefowa Fundacji "Shalom" organizującej m.in. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Za działalność artystyczną, organizacyjną i wspierającą promocję kultury żydowskiej w Polsce i na świecie została uhonorowana licznymi nagrodami i odznaczeniami.

Współautorką tomu jest Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska, z wykształcenia prawnik, redaktor naczelna magazynów "VIVA!", "VIVA! MODA" i portalu internetowego "viva.pl".

Wydawcą liczącej ponad 600 stron i bogato ilustrowanej książki jest wydawnictwo Edipresse Książki.