powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bielsko-Biała. Lucyna Kozień odeszła ze stanowiska dyrektora Teatru Banialuka

Z końcem sierpnia br. z Teatrem Lalek Banialuka żegna się jej dotychczasowa dyrektorka naczelna i artystyczna Lucyna Kozień.

Lucyna Kozień z Banialuką związana jest od 1981 roku, najpierw jako długoletni kierownik literacki tej sceny, a od 2003 r. jej dyrektor. W okresie jej dyrekcji Teatr zrealizował 65 premier i 8 edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, prowadził też szeroką działalność edukacyjną, organizując wiele różnorodnych warsztatów teatralnych i zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

W tym czasie Teatr prezentował swoje przedstawienia (z reguły około 400 rocznie) zarówno w Bielsku-Białej jak i w całym kraju, na licznych występach gościnnych i festiwalach teatralnych: zdobył ponad 100 ważnych nagród artystycznych, w tym wielokrotnie główne nagrody na festiwalach, 14 Złotych Masek, 13 ATESTÓW ASSITEJ. 5 przedstawień Banialuki było finalistami Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Teatr został też. m.in. uhonorowany Nominacją do Nagrody Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za twórczość dla dzieci i młodzieży "Sztuka Młodym" w 2005 r., a w 2017 roku Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Lucyna Kozień odchodzi z Teatru Banialuka na własną prośbę:

"Nadszedł moment, gdy uznałam, że powinnam nieco zwolnić swoją aktywność zawodową i znaleźć więcej czasu na dotąd marginalizowane pasje. Zostawiam Teatr w bardzo dobrej kondycji artystycznej, usatysfakcjonowana jego dokonaniami, wierząc, że bielska scena lalkowa i nasz festiwal nadal będą znaczącymi ośrodkami kreowania twórczego oblicza sztuki lalkarskiej, zaświadczającymi o wielkich i ciągle odkrywanych, nowych lalkarskich przestrzeniach".

Po odejściu z Banialuki nadal prowadzić będzie pismo "Teatr Lalek" (którego redaktorem naczelnym jest od 2001 roku) oraz pracować na rzecz lalkarskiego środowiska - w czerwcu br. ponownie wybrana została wiceprezydentem Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA.

Lucyna Kozień: "Bliska mi jest idea, by być ciągle w drodze, a nie już u celu. Dlatego nie zamierzam rezygnować z udziału w życiu teatralnym. Chcę wrócić do pisania o teatrze, na co w okresie prowadzenia Banialuki nie starczało już czasu, a od czego rozpoczynałam przecież swoją teatralną aktywność".

Lucyna Kozień, krytyk teatralny, absolwentka polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Podyplomowego Studium Dziennikarskiego tej uczelni. Autorka sztuk i adaptacji scenicznych wystawianych w Banialuce, m.in. Opowieści o chłopcu i wietrze oraz Zbójnickiej opowieści, autorka kilkunastu publikacji książkowych z zakresu teatru, m.in. monografii Teatru Lalek Banialuka, wydawnictwa Teatr bez granic/theatre without frontiers, "Sen. Helmut Kajzar", 100 przedstawień polskiego teatru lalek (współred. M.Waszkiel) i publikacji o artystach polskiego teatru lalek z serii Lalkarze - o Jerzym Zitzmanie, Aleksandrze A. Łabińcu, Janie Dormanie, Włodzimierzu Dobromilskim, Krzysztofie Rale). Redaktorka publikacji Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Grodzki - "Pokażę ci świat", "Teatralna mapa Europy", "Teatr i terapia", "Scenariusz teatralny".

Swoje teksty o teatrze publikowała m.in. na łamach "Teatru Lalek", "Teatru", "Sceny", "Sztuki dla Dziecka", "Beskidzkiego Informatora Kulturalnego", "Loutkara", "Relacji-Interpretacji". Współpracowała z Instytutem Sztuki PAN przy tworzeniu Almanachu Sceny Polskiej" oraz Słownika biograficznego teatru polskiego, a z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu przy tworzeniu Raportu o stanie polskiego teatru dla dzieci i młodzieży w latach 1989-2003. W latach 2000 i 2001 prowadziła zajęcia z historii teatru lalek w będzińskim Studium Aktorskim.

Od lat współpracuje z amatorskim ruchem teatralnym oraz ze stowarzyszeniami teatralnymi - od 1995 r. nieprzerwanie jest członkiem Zarządu POLUNIMA (a od 2007 roku Wiceprezydentem POLUNIMA).

Lucyna Kozień jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu "Bliżej teatru" i "Sceny" (1988), Złotej Maski (1997), Nagrody Polskiego Ośrodka ASSITEJ dla wybitnego krytyka teatralnego za rok 2005, Nagrody Marszałka woj., śląskiego (2008), Dyplomu w plebiscycie 50 najbardziej wpływowych kobiet woj. śląskiego (2009), IKARA- Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Bielska-Białej (2012), Nagrody Związku Artystów Scen Polskich (2014) oraz Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2017).