Radom. 4 kandydatów w konkursie na dyrektora Teatru Powszechnego

To już drugi konkurs na dyrektora Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Chętnych nie brakowało. Zgłosiło się aż 12 kandydatów, na razie komisja dopu¶ciła do drugiego etapu tylko czwórkę

«Jak informuje biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Radomiu, 12 ofert wpłynęło na konkurs na dyrektora teatru. Na razie do drugiego etapu konkursu przeszła czwórka kandydatów.

- Komisja konkursowa zebrała się we wtorek, 20 sierpnia. Spośród 12 ofert, cztery były kompletne pod względem formalnym, natomiast osiem było niekompletnych i autorzy ofert zostali poproszeni o uzupełnienie dokumentów - informuje Janusz Kalinowski z biura prasowego UM Radom.

Czas na dostarczenie kompletnej dokumentacji pozostała ósemka kandydatów ma do poniedziałku, 26 sierpnia.

- Dzień później, 27 sierpnia, komisja ponownie zbierze się, by ocenić je pod względem formalnym. Rozmowy z kandydatami, którzy finalnie dołączą do już wybranej czwórki, odbędą się 29 sierpnia - dodaje Janusz Kalinowski.

Kandydatury rozpatruje komisja konkursowa w składzie: Karol Semik, zastępca prezydenta Radomia, przewodniczący komisji; Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury UM Radom, zastępca przewodniczącego komisji; Elżbieta Fokt-Bębeńca - radca prawny UM Radom; Agnieszka Komar-Morawska - dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Andrzej Nowarski - ekspert Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Bartosz Zaczykiewicz - przedstawiciel Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów; Cezary Domagała - przedstawiciel ZASP- Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji; Maria Gudejko - wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Aktorów Polskich oraz Danuta Dolecka - członek Związku Zawodowego Aktorów Polskich i ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji.

To drugi konkurs na szefa radomskiej sceny. Pierwszy nie został rozstrzygnięty. Zgłosiło się siedmioro kandydatów, pięć ofert odrzucono ze względów formalnych. Komisja rozmawiała z dwoma osobami, ale zdecydowała się nie wyłaniać zwycięzcy. Prezydent ogłosił nowy konkurs.

Jak pisaliśmy, Zbigniew Rybka, który kieruje radomskim teatrem od 2008 roku, ma kontrakt do 30 sierpnia. Jak ujawnił szef komisji konkursowej Karol Semik, Rybka był jednym z dwójki kandydatów, która była przesłuchiwana w pierwszym konkursie. Teraz lokalny portal Leszna donosi, że Rybka jest zainteresowany objęciem stanowiska dyrektora w tamtejszym teatrze. Władze Leszna są skłonne powierzyć mu kierowanie placówką bez konkursu. Najpierw jednak muszą rozwiązać umowę z dotychczasowym dyrektorem, który złożył rezygnację.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego