powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Rzeszów. Festiwal Trans/Misje Wschód Sztuki od czwartku

Spektakle teatralne, widowisko plenerowe, koncerty, wystawy złożą się na program Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE - Wschód Sztuki, który rozpocznie się w czwartek w Rzeszowie. W wydarzeniu wezmą udział teatry z Polski, Gruzji, Ukrainy i Litwy.

Organizatorem wydarzenia jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Jak poinformowała sekretarz literacka rzeszowskiego teatru Monika Midura inspiracją do zorganizowania międzynarodowej imprezy był sukces ubiegłorocznej, pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE, w którym wzięły udział teatry Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Ukrainy i Litwy.

Przypomniała, że założeniem Festiwalu Sztuk Trans/Misje było to, że ma się on odbywać cyklicznie, ale kolejne edycje naprzemiennie w innych krajach, które są partnerami wydarzenia. Tegoroczna edycja odbędzie się we wrześniu na Słowacji.

- Ogromne zainteresowanie festiwalem zrodziło pomysł stworzenia w Rzeszowie nowego wydarzenia - podobnego, bo skupiającego w jednym miejscu artystów kilku państw, dla których istotny jest kontekst pogranicza - wyjaśniła Midura.

Zaznaczyła, że tym razem pomysłodawca i dyrektor festiwalu Jan Nowara zaprosił do współpracy trzech partnerów - dyrektorów "teatrów o dużym znaczeniu i renomie". - Projekt ma, poza wymiarem artystycznym, także dużą wagę ideową, ponieważ łączy w kulturalny czworobok Gruzję i Ukrainę oraz dwóch członków wspólnoty europejskiej - Polskę, Litwę, którzy najbardziej, spośród wszystkich państw członkowskich, wspierają proces integracyjny tych krajów z UE. Spotkanie w Rzeszowie to dla wszystkich okazja do wymiany myśli i być może początek dalszej współpracy między instytucjami - zauważyła sekretarz literacka.

Dodała, że festiwal TRANS/MISJE - Wschód Sztuki, który rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli, skoncentruje się przede wszystkim na teatrze dramatycznym.

Festiwal zainauguruje gospodarz wydarzenia, który zaprosi widzów na doceniony przez krytyków i publiczność spektakl "Kiedy byłem małym chłopcem" o początkach kariery Tadeusza Nalepy i jego zespołu Breakout. Tego samego wieczoru publiczność będzie miała okazję oklaskiwać aktorów Państwowego Teatru Dramatycznego im. Ilii Czawczawadzego w Batumi, którzy zaprezentują spektakl "Syndrom, albo do kogo śpiewasz?" na podstawie sztuki Sławomira Mrożka "Karol".

Pierwszego dnia rzeszowski teatr zaprosi jeszcze na premierę - muzycznego spektaklu "Chcemy więcej" w reżyserii Jana Nowary, w którym znajdą się największe przeboje polskiej sceny muzycznej.

W programie kolejnych festiwalowych dni znajdą się też dwa spektakle Odeskiego Ukraińskiego Akademickiego Muzyczno-Dramatycznego Teatru im. Wasyla S. Wasylki w Odessie: "Ona go kochała" i "Piękny rogacz" - oba przeznaczone dla widzów dorosłych.

Ponadto publiczność będzie miała okazję oklaskiwać jeszcze aktorów Rosyjskiego Teatru Dramatycznego Litwy w Wilnie "Na Pohulance", który zaprosi na spektakl "Samotny ludzki głos" na podstawie popularnej książki noblistki Swietłany Aleksijewicz "Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości". W ramach festiwalu zaplanowano także widowisko plenerowe "Rabin Maharal i Golem - czyli prawda i śmierć" w wykonaniu poznańskiej grupy Asocjacja 2006.

W programie festiwalu, oprócz spektakli, przewidziano także m.in. koncerty pieśni żydowskich; gruzińskiego zespołu folklorystycznego Meskheti; Orkiestry Kameralnej Odeskiego Ukraińskiego Akademickiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego im. Wasyla S. Wasylki w Odessie; występ litewskiego artysty wykonującego muzykę z gatunku jazz-folk Andreja Polevikova.

Ponadto w czasie festiwalu będzie można obejrzeć wystawy fotografii, akwafort i współczesnego plakatu teatralnego, a dla kinomanów przygotowano pokaz nagradzanego na wielu festiwalach filmowych dzieła Mirosława Słaboszpyckiego "Plemię oraz fabularyzowanego dokumentu "Łukasiewicz - nafciarz romantyk", po którym odbędzie się spotkanie z twórcami.

Wszystkie festiwalowe wydarzenia odbywać się będą na terenie Rzeszowa, m.in. w Teatrze "Maska", Wojewódzkim Domu Kultury, Kinie "Zorza", Filharmonii Podkarpackiej, na dziedzińcu Zamku Lubomirskich, a także na specjalnie przygotowanej Scenie Dziedziniec Teatru przy ul. Sokoła.

Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE - Wschód Sztuki Rzeszów-Batumi-Odessa-Wilno otrzymał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa podkarpackiego i gminy Miasto Rzeszów.