powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Nadchodzi premiera "Śpiącej królewny" w Lalce

7 września w Teatrze Lalka odbędzie się premiera "Śpiącej królewny", baśni napisanej przed ponad 400 laty przez francuskiego uczonego Charlesa Perrault. Spektakl, z muzyką Jerzego Wasowskiego, reżyseruje Piotr Kurzawa - absolwent Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej.

Klasyczna baśń Charlesa Perrault w adaptacji Hanny Januszewskiej, z muzyką Jerzego Wasowskiego, należy do kanonu literatury dziecięcej. Znana jako słuchowisko, wielokrotnie wznawiana na płytach, cieszy od pokoleń młodszych i starszych. Tym razem pojawia się w musicalowej realizacji scenicznej.

Premierze towarzyszyć będzie wernisaż wystawy "Baśniowe ilustracje Janusza Grabiańskiego", 7 września, godz. 16.30.

Reżyser o spektaklu:

Pochwała cierpliwości

Historia o śpiącej królewnie w ujęciu Januszewskiej pozwala nam pozostać w żywym kontakcie z klasyczną baśnią Charlesa Perrault nie narażając nas przy tym na przyklaskiwanie nieaktualnym prawdom. Odnajdziemy w niej dowcipnie potraktowane perypetie bohaterów, lekkość słowa i nieśpieszny rytm opowiadania. Modelowa walka dobra ze złem, zostanie złagodzona na rzecz przypomnienia o wartościach płynących z cierpliwości. Znany z klasycznych baśni obraz młodej królewny ustąpi miejsca współczesnemu portretowi dziewczynki, której niepohamowana ciekawość świata i chęć stanowienia o sobie samej doprowadzi do szczęśliwego zakończenia.

Piotr Kurzawa

*

Dyrektor Teatru Lalka o spektaklu

Baśń tę opowiedzieli na nowo po polsku, Waszym babciom i dziadkom, pisarka Hanna Januszewska i kompozytor Jerzy Wasowski. Dziś chcemy ją przedstawić na scenie, oddając w ręce reżysera najmłodszego pokolenia - Piotra Kurzawy.

Muzykę do przedstawienia (...) skomponował Jerzy Wasowski, który był współtwórcą mądrych, dowcipnych i pięknych piosenek - znanych z Kabaretu Starszych Panów. W naszej "Śpiącej królewnie" aktorami będą lalki - poruszane klasycznie, w magiczny sposób z zapadni.

Jarosław Kilian, Dyrektor Teatru Lalka

***

Biogramy twórców przedstawienia

Piotr Kurzawa - absolwent Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej. Współpracował m.in. z Teatrem im. W. Horzycy w Toruniu, Teatrem Nowym w Poznaniu, Teatrem Polonia i Teatrem Warsawy w Warszawie, Operą Wrocławską. W 2017 roku zrealizował spektakl Teatru Telewizji w ramach cyklu TEATROTEKA. Jego spektakle były prezentowane na kilku festiwalach w kraju i za granicą (Włochy, Węgry). Zwycięzca 5. Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt w Toruniu.

*

Małgorzata Pietraś - absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego wrocławskiej Akademii Muzycznej oraz wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Współpracowała m. in. z Teatrem Współczesnym, Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Teatrem im. W. Horzycy w Toruniu, Teatrem Nowym w Poznaniu. Producentka i organizatorka wydarzeń muzycznych. Nauczyciel śpiewu, malarka.

*

Jerzy Wasowski (1913-1984) - kompozytor, pianista, autor tekstów, satyryk, reżyser oraz aktor. Wraz z Jeremim Przyborą stworzył Kabaret Starszych Panów. Po studiach na Wydziale Elektromechaniki Politechniki Warszawskiej rozpoczął praktykę w Polskim Radio, gdzie zetknął się z Jeremim Przyborą.

We wrześniu 1939 roku uruchomił uszkodzony nadajnik Warszawy II . W czasie wojny prowadził tajne nauczanie w szkole średniej, gdzie uczył muzyki, rysunku i wykładał przedmioty ścisłe. Po wojnie wrócił do radia, gdzie pracował jako spiker i pracownik działów technicznych. Trafił też do zespołu Miejskich Teatrów Dramatycznych w Warszawie (1946-1948) prowadzonych przez Eugeniusza Poredę. Początkowo był taperem, później aktorem, w końcu kompozytorem. W latach 1948-1950 w Radio Warszawa kierował działem reżyserii muzycznej i nagrań, aż w końcu został głównym reżyserem akustycznym. W 1949 roku wraz z Przyborą stworzył radiowy teatrzyk Eterek. W 1958 roku stworzyli wspólnie Kabaret Starszych Panów, dla którego Wasowski skomponował dziesiątki piosenek, m.in.: "Nie odchodź", "Wesołe jest życie staruszka", "Addio pomidory", "Przeklnę cię".

Oprócz kompozycji do tekstów Przybory, Wasowski tworzył piosenki, m.in. z Romanem Sadowskim ("Złoty pierścionek") czy Bronisławem Brokiem ("Jeszcze poczekajmy"). Do historii gatunku przeszły i inne przeboje: "Warszawa da się lubić", "Czas miłości", "Po ten kwiat czerwony", "W Polskę idziemy", "W co się bawić?", "Przyjdzie walec i wyrówna", "Żegnaj kotku.

Jerzy Wasowski napisał ok. 700 piosenek, w tym około 100 dla dzieci. Był także autorem ilustracji muzycznych do audycji radiowych, widowisk telewizyjnych, filmów i sztuk teatralnych.