powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. 16. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

W 16. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera weźmie udział 3200 artystów; zaplanowano ok. 2 180 wydarzeń kulturalnych, które odbędą się w 45 lokalizacjach w ośmiu dzielnicach Warszawy. Imprezę oficjalnie zainauguruje w sobotę koncert kantorów w Synagodze im. Nożyków.

- Najważniejsze dla mnie jest to, że Festiwal Singera nazywany jest festiwalem przyjaźni - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej dyrektor artystyczna 16. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera Gołda Tencer.

Zwróciła uwagę, że na festiwal do stolicy przyjeżdża coraz więcej osób, w tym marcowych emigrantów. - Całe moje życie to jest ta pieśń, którą ciągnę. I mam nadzieję, że przy pomocy moich współpracowników i przyjaciół tak będzie dalej - dodała.

Prezes zarządu Fundacji Shalom Janusz Tencer przypomniał, że 16. Festiwal Singera trwał będzie przez 9 dni (od 24 sierpnia do 1 września) i w jego ramach odbędzie się ponad 2 180 wydarzeń artystycznych.

- Z pewnością Warszawa bardzo potrzebuje festiwalu Warszawa Singera i potrzebuje Warszawa kultury żydowskiej - podkreśliła dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra. - Myślę, że kultura żydowska też potrzebuje Warszawy - dodała.

- Festiwal zawsze miał dla mnie taką wielką wartość - tę wartość, że pokazywał kulturę żydowską, której już nie ma w Warszawie w takim natężeniu (...), ale pokazuje też tę kulturę poprzez młodych twórców, poprzez twórców, którzy inspirują się kulturą żydowską - mówiła, dodając, że "zawsze było dla mnie bardzo ważne i zaskakujące, że ta kultura żydowska jest tak bardzo ciągle warszawska".

Janusz Tencer zwrócił uwagę, że przez ostatnie 15 lat w Festiwalach Singera uczestniczyło ponad 1 mln widzów. Przypomniał też, że w tym roku imprezy odbędą się w 45 lokalizacjach i weźmie w nich udział 3 200 artystów, a sam festiwal ma 135 partnerów. - Festiwal Singera stał się już (...) renomowaną marką i kulturalną wizytówką Warszawy. W tym roku pojawimy się w ośmiu dzielnicach Warszawy - mówił prezes zarządu Fundacji Shalom.

Festiwal oficjalnie zainauguruje w sobotę o godz. 22 w Synagodze im. Nożyków koncert pt. "Hawdala - zakończenie szabatu", podczas którego pieśni szabatowe wykonają kantorzy Yaakov Lemmer z USA, Yoni Rose z Niemiec i Yedidya Weksel z Izraela. Akompaniować im na fortepianie będzie Menachem Bristowski.

Po raz pierwszy na Festiwalu Singera wystąpi śpiewaczka i pianistka Naom Vazana z Izraela, a towarzyszyć jej będzie na altówce Tomasz Kukurba, lider najbardziej znanej polskiej formacji klezmerskiej Kroke. Niemiecko-luksemburska wokalistka i aktorka Adrienne Haan, której szczególnie bliska jest piosenka kabaretowa lat 20. i 30. XX w. wystąpi z koncertem pt. "Tehorah". Będzie też można posłuchać Jazz Bandu Młynarski - Masecki, którzy przedstawią własne interpretacje szlagierów z lat 20. XX w. autorstwa wybitnych kompozytorów, jak np. Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold.

Jednym z wydarzeń festiwalu będzie koncert "Polskie tango show - jak za dawnych lat", przygotowany przez Sawars Tango Orquesta, z udziałem Anny Dereszowskiej i Andrzeja Seweryna.

27 sierpnia w Synagodze im. Nożyków koncertem pt. "The Music of Roman Statkowski" w wykonaniu Kuba Stankiewicz Quartet zostanie zainaugurowany po raz szósty Singer Jazz Festival.

Wśród propozycji teatralnych znajduje się hiszpański spektakl "Kartograf" w reż. Juana Mayorga, którego akcja rozgrywa się w dwóch planach - współcześnie i w 1940 r. w Warszawie. W przedstawieniu występuje znana z filmów Pedro Almodovara, nagradzana w Cannes aktorka Blanca Portillo Martinez de Velasco. Zobaczyć też będzie można przegląd przedstawień Teatru Żydowskiego, m.in. tegoroczną premierę musicalu "Śpiewak jazzbandu" w reż. i z librettem Wojciecha Kościelniaka.

W kinie Iluzjon odbędzie się współorganizowany z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym (FINA) przegląd pt. "Scenarzysta Józef Hen". W jego ramach odbędą się projekcje 4 filmów i jednego spektaklu Teatru Telewizji, które komentować będzie uczestniczący w pokazach polski pisarz.

Finałem tegorocznego Festiwalu Singera będzie tradycyjne, niebiletowane widowisko na placu Grzybowskim, podczas którego wystąpi wirtuoz skrzypiec Nigel Kennedy. Wykona utwory zainspirowane "Sztukmistrzem z Lublina" Isaaka B. Singera oraz kompozycjami Georga Gershwina.

Szczegółowy program festiwalu na stronie: www.festiwalsingera.pl. Jego organizatorem jest Fundacja Shalom, a dyrektorem artystycznym i pomysłodawczynią - Gołda Tencer.