powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Master Class Rosanny Gamson na festiwalu Retroperspektywy 2019

Nazywana artystycznym naukowcem i jednym z najciekawiej, najkonsekwentniej i najbardziej prowokacyjnie myślących choreografów w Los Angeles.

Rosanna Gamson - choreografka i reżyserka przyjechała do Łodzi, by w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy poprowadzić tygodniowe master class, zakończone pokazem pracy twórczej. Sam festiwal rozpoczyna się w piątek.

- Zapraszamy na kolejną intensywną i niezwykle rozwijającą taneczną przygodę z Rosanną Gamson, wielokrotnie nagradzaną i docenianą przez krytyków choreografką z Los Angeles. Rosanna przyjeżdża, żeby dzielić się swą wiedzą i doświadczeniem podczas siedmiodniowych autorskich warsztatów w ramach naszego festiwalu - mówi Tomasz Rodowicz, pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy.

- Metoda pracy Rosanny skupia się na rozwijaniu zakresu dynamiki ruchu tancerzy i aktorów, ich muzykalności, umiejętności interpretacyjnych i zdolności do głębokiego wnikania w pracę innych, w pracę partnerów - opowiada.

System pracy inspirowany grami daje choreografom i reżyserom nowy zestaw narzędzi do tworzenia i odkrywania nowych form ruchu oraz nowych strategii kompozycyjnych. Warsztat oferuje rygorystyczne i jednocześnie konstruktywne badania nad fizycznością i wyobraźnią artysty, tancerza, choreografa, reżysera.

Przekona się o tym grupa tancerzy, biorących udział w master class, które poprowadzą Rosanna Gamson oraz Mallory Fabian i Kearian Giertz, tancerze z grupy Rosanna Gamson/World Wide (RGWW). Teatr RGWW prezentował swoje prace w teatrach, muzeach, przestrzeniach teatrów alternatywnych, zarówno w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, brał udział w wielu festiwalach teatralnych i tanecznych w Ameryce i Europie Zachodniej. Sama Gamson ukończyła Tisch School of the Arts na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Obecnie wykłada na Sharon Disney Lund School of Dance at CalArts w Los Angeles. Jest też założycielką Terra Nova - dorocznej artystycznej rezydencji dla choreografów i tancerzy. Wraz z Teatrem Chorea zrealizowała w Los Angeles, prezentowany również w Polsce, taneczny spektakl "TOV/Dobro" osnuty wokół historii tarpanów - wymarłej rasy dzikich koni, genetycznie zrekonstruowanej w latach trzydziestych XX wieku w Niemczech.

Pokaz pracy, czyli improwizowany spektakl z udziałem uczestników master class odbędzie się 26 sierpnia, w czasie tegorocznej edycji RETROPERSPEKTYW, na której pojawią się też artyści i grupy teatralne z Rosji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy czy Szwecji, ale też polskie uznane zespoły. Na program złoży się w sumie 30 wydarzeń, w tym prapremiery i premiery ogólnopolskie, wystawy, masterclass z Teatrem Slava, warsztaty, koncerty i po raz pierwszy Małe RPS dla najmłodszych.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny RETROPERSPEKTYWY od dziewięciu lat tworzy pomost pomiędzy poszukującymi debiutantami, a mistrzami sceny, pomiędzy tradycją, a awangardą. Jest miejscem konfrontacji artystycznych teatru niezależnego oraz mainstreamowego, odrzucającą podziały na gatunki czy nurty platformą spotkań, warsztatów i dyskusji. Tegoroczna edycja, przebiegająca pod hasłem "widz, uczestnik, współtwórca" rozpocznie się 23 sierpnia i potrwa do 1 września. Szczegółowe informacje dotyczące biletów i zapisów, a także programu na www.retroperspektywy.com.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Łodzi, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, PZU Fundacja w partnerstwie z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA.