powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Inauguracja Festiwalu "Chopin i jego Europa" w środę

Koncertem oratoryjnym "Requiem" Cherubiniego i "Te Deum" Kurpińskiego w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie rozpocznie się w środę 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa". Festiwal, którego hasłem jest "Od Chopina do Moniuszki", potrwa do 1 września.

- To ważny festiwal, jeden z najważniejszych w Polsce, jesteśmy z niego dumni - powiedział podczas wtorkowej konferencji w warszawskim Instytucie Fryderyka Chopina minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. - Cechą charakterystyczną festiwalu jest szalenie wysoki poziom, jak również to, że wybitni artyści biorą w nim udział - jak też, że ciągle pojawiają się nowe jakości, nowe poszukiwania - dodał.

Zdaniem ministra "Festiwal pokazuje światu nasz, często zapomniany, dorobek XIX-wieczny". - Kontynuując ten kierunek otworzyliśmy program Dziedzictwo Muzyki Polskiej, który jest przez NIFC i Polskie Wydawnictwo Muzyczne prowadzony już od trzech lat - zaznaczył minister kultury.

Gliński wskazał, że inwestowane są w te przedsięwzięcia olbrzymie sumy. - Ale to dobrze, że państwo może duże pieniądze inwestować w kulturę tego typu, tak ciekawą, a jednocześnie promującą to, co może na świecie nie było dotychczas odpowiednio doceniane.(...) Festiwal "Chopin i jego Europa" ma właśnie taki wymiar. A wymiarem podstawowym festiwalu jest to, że odnosi się do Chopina. Co jest bowiem ważniejszego w polskiej kulturze niż Chopin? Tę markę, która jest najważniejsza, trzeba promować w sposób poważny - podkreślił minister kultury.

Szef resortu dodał, że w tym roku festiwal dysponuje budżetem 8,5 mln zł, dzięki czemu 36 koncertów będzie mogło się odbyć. - "Chopin i jego Europa" wpisuje się w to, co ostatnio udało nam się przeprowadzić: powołaliśmy trzy nowe międzynarodowe konkursy: Chopinowski na instrumentach historycznych, z epoki; odbył się też już pierwszy konkurs Szymanowskiego w NOSPR; pod koniec roku w Rzeszowie w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się konkurs poświęcony muzyce polskiej. Wspieramy to, co jest cenne na mapie wydarzeń muzycznych. A +Chopin i jego Europa+ jest diamentem pośród wydarzeń poświęconych muzyce poważnej - podsumował minister kultury.

Jednym z najważniejszych wątków programowych tej edycji jest jubileusz 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki - z tej okazji zostaną wykonane opery w wersji koncertowej, w tym "Straszny dwór" i "Flis". Ponadto w programie m.in. "Pieśni Moniuszki" i jego muzyka fortepianowa.

- Splot ważnych rocznic jest wpisany w program festiwalu, ale zostaje zachowana równowaga pomiędzy różnymi nurtami historycznymi festiwalu - zaznaczył Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, który organizuje festiwal. - Wszelkie te rocznice przekładają się na relacje czysto artystyczne. 200-lecie urodzin Stanisława Moniuszki oczywiście determinuje obecność muzyki tego kompozytora w programie, ale również powoduje przekwalifikowanie składu gatunkowego repertuaru - podkreślił Szklener.

Kolejną rocznicą, którą uwzględnia program festiwalu jest stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych z Japonią. Z tej okazji festiwal gości w tym roku wielu muzyków z Japonii. Szczególnego wymiaru symbolicznego nabiorą występy Hiroshima Symphony Orchestra, która w programie "Muzyka dla pokoju" wraz z Sinfonią Varsovią pod dyrekcją Kazuyoshiego Akiyamy i Tatsuyi Shimony wykona IX Symfonię Beethovena, Koncert f-moll Chopina, dzieła Moniuszki oraz "Procession for Peace" Andrzeja Panufnika oraz "Tren - Ofiarom Hiroshimy" Krzysztofa Pendereckiego.

W Warszawie zagrany zostanie też inspirowany powieścią Stanisława Lema "Solaris", symfoniczny fresk pt. "Umi" (Morze) współczesnego japońskiego kompozytora Dai Fujikury. Do udziału w pierwszym z tych koncertów zaproszenie przyjęła Martha Argerich, zapowiadająca wykonanie I Koncertu fortepianowego Beethovena.

Mocnym nurtem festiwalu będą dzieła operowe i oratoryjno-kantatowe. Podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmi "Requiem" Cherubiniego oraz "Te Deum" Kurpińskiego. Kolejnego dnia - 15 sierpnia zespoły Collegium Vocale oraz Collegium 1704 pod dyrekcją Václava Luksa wraz z solistami wykonają operę "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" Jana Stefaniego z librettem Wojciecha Bogusławskiego, uznawaną za pierwszą polską operę narodową.

- Koncert połączony jest z premierą albumu z nagraniem Krakowiaków - pierwszego studyjnego kompletnego nagrania dzieła na instrumentach historycznych - właśnie w interpretacji Václava Luksa, jego zespołów i grona solistów z Polski i Czech - z udziałem znakomitych polskich aktorów - podkreślił Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny festiwalu.

Fabio Biondi z Europą Galante po międzynarodowym sukcesie Halki we włoskiej wersji językowej zaprezentuje 16 sierpnia Moniuszkowskiego "Flisa". Uczestniczący w konferencji Fabio Biondi mówił o swojej fascynacji muzyką Moniuszki. "Moniuszko - według niego - jest tym kompozytorem, do którego nie sposób nie odnieść się z wielkim entuzjazmem, jeśli chce się lepiej zrozumieć fenomen europejskiej muzyki XIX wieku".

Organizatorzy festiwalu zwracają uwagę na konfrontację "Flisa" z Korsarzem Giuseppe Verdiego, który wykonany będzie 24 sierpnia. W obu operach zaśpiewają wybitni soliści, m.in. Mariusz Godlewski,Ewa Tracz, Matheus Pompeu i Aleksey Bogdanov, a także współpracujący z Europa Galante Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, kierowany przez Violettę Bielecką.

Związana z warszawskim Festiwalem Orkiestra XVIII Wieku wykona pod dyrekcją Grzegorza Nowaka "Straszny dwór" Moniuszki - 25 sierpnia oraz dwa koncerty - 28 i 30 sierpnia - z udziałem solistów: Aleny Baevej, Vadyma Kholodenki, Kristiana Bezuidenhouta i Erica Hoepricha "Potrójny występ zespołu na tegorocznym festiwalu zaznaczy w symboliczny sposób 30-lecie występów Orkiestry XVIII Wieku w Polsce - powiedział Leszczyński.

15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" trwać będzie od 14 sierpnia do 1 września w Warszawie.