powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Sinfonia Varsovia na Grochowskiej - Szkice miejskie

Na zakończenie wakacji Orkiestra Sinfonia Varsovia przygotowała koncert inspirowany amerykańskimi miastami. Podczas "Szkiców miejskich" zabrzmi muzyka autorstwa Leonarda Bernsteina i Aarona Coplanda oraz polskich twórców - Henryka Mikołaja Góreckiego i Henryka Warsa.

Solistą koncertu będzie utalentowany i charyzmatyczny pianista Piotr Orzechowski "Pianohooligan". Całość poprowadzi maestro Mariusz Smolij.

Sinfonia Varsovia pod batutą Mariusza Smolija rozpocznie koncert "Three dances episodes" Leonarda Bernsteina z musicalu "On The Town". Te trzy tańce w musicalu towarzyszą trzem rzutkim marynarzom, którzy podczas 24-godzinnej przepustki zwiedzają owiane wielką sławą Big Apple - Nowy Jork. Wspaniała muzyka kompozytora przyczyniła się do wielkiego sukcesu spektaklu. W ciągu dwóch lat od premiery zagrano go prawie 500 razy, a później z desek teatralnych historia trafiła na srebrny ekran, do filmu z udziałem Franka Sinatry, Ann Miller i Gene'a Kelly'ego.

Sinfonia Varsovia będzie kontynuowała swoją podróż po Ameryce, prezentując kompozycję Aarona Coplanda. "Quiet City" pierwotnie powstało jako muzyka do spektaklu i swoim charakterem odbiega od głośnej, brawurowej muzyki Bernsteina. Kameralna obsada i spokojne tematy w instrumentach solowych tworzą klimat mgły otulającej budynki jeszcze zaspanego miasta. Zaraz po premierze orkiestrowej wersji utworu "New York Times" napisał: "Aaron Copland zamknął w swojej kompozycji melancholię cichych miast i piękno pochodzące z samotności".

Po utworach o amerykańskich miastach, publiczność wysłucha "Koncertu na klawesyn (lub fortepian) i orkiestrę smyczkową" Henryka Mikołaja Góreckiego. Już od pierwszego taktu koncert przykuwa uwagę. Nieustannie powtarzana struktura melodyczno-rytmiczna nie nudzi, wręcz przeciwnie - trzyma słuchaczy i muzyków w napięciu, pozwalając harmonii wpływać na charakter utworu. Wirtuozerię przedstawi solista - Piotr Orzechowski "Pianohooligan", który wykona koncert na pianinie Rhodesa - instrumencie elektrycznym o charakterystycznej barwie.

Następnie na scenie Pawilonu zabrzmią tytułowe "Szkice miejskie" Henryka Warsa. Cykl składa się z trzech części: "Wieżowce", "Blues Śródmiejski" i "Autostradowe Scherzo". Kompozytor napisał je podczas pobytu w Ameryce, stąd nawiązania do gatunku bluesa wywodzącego się ze Stanów Zjednoczonych. Jak brzmi Ameryka dla polskiego kompozytora? Odpowiedź przyjdzie właśnie z tym dziełem. Na zakończenie zostanie wykonany Koncert fortepianowy także Henryka Warsa. Nietypowy, bo jednoczęściowy utwór, lirycznymi tematami i orkiestracją przywołuje skojarzenia z muzyką filmową. Nic dziwnego, w końcu twórczość Henryka Warsa łączy się z światem kina. Magiczne miasto Hollywood kompozytor podbił swoją muzyką, a jego piosenki śpiewały największe gwiazdy: Bing Crosby, Brenda Lee czy Doris Day.

***

Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej orkiestry www.sinfoniavarsovia.org.

Bilety w cenie 25/15 zł do nabycia za pośrednictwem strony orkiestry, portalu www.ewejsciowki.pl w Kiosku Kultury oraz w kasach Orkiestry na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia.

6 września, g. 19.30

Orkiestra Sinfonia Varsovia

Pawilon Koncertowy, ul. Grochowska 272, Warszawa