powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Piotr Gliński: Utrzymamy trend stabilizacyjny, bo jesteśmy wiarygodni i ciężko pracujemy

"Uważam, że jest większe prawdopodobieństwo, że my utrzymamy trend stabilizacyjny, bo jesteśmy bardziej wiarygodni i ciężko pracujemy. Jednocześnie mamy argumenty" - powiedział w rozmowie z portalem 300polityka.pl wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

"Uważam, że jest większe prawdopodobieństwo, że my utrzymamy trend stabilizacyjny, bo jesteśmy bardziej wiarygodni i ciężko pracujemy. Jednocześnie mamy argumenty. Zawsze mogę stanąć do rozmowy z każdym i powiedzieć co tu zrobiłem, a czego nie robili moi poprzednicy w tej instytucji. Co myśmy zrobili w Polsce, a czego nasi poprzednicy nie zrobili. Mogę o tym dyskutować i pokazywać fakty" - stwierdził Gliński.

"Dlaczego oni nie wzięli na współprowadzenie Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie albo Orkiestry AUKSO w Tychach czy, co symboliczne, zespołów Śląsk i Mazowsze? Przez ile lat. Oba więdły, przestawały jeździć za granicę "- dodał. Podkreślił, że wcześniej były "klejnotem polskiej kultury" .

Wicepremier powiedział, że "niektórzy próbowali wyśmiewać, ale do czasu filmu Pawlikowskiego, który nagle, z zupełnie innej opcji rozpropagował w niebywały sposób polski folklor. Nikt nie zrobił tak +PiS-owskiego+ filmu jak Pawlikowski". "Podobno ostatni film Agnieszki Holland też jest najbardziej +PiS-owski+ z całej ostatniej produkcji filmowej. Nie oglądałem go niestety jeszcze. O mechanizmach sowieckiej propagandy, zbrodni głodu na Ukrainie" - dodał.

Pytany o jego bilans w ministerstwie kultury Gliński powiedział: "Nigdy nie było 1 proc. budżetu na kulturę. Nam się udało już w pierwszym roku zwiększyć ponad 1 proc. W tym właśnie się wyraża idea, której bronię i ją realizuję, tzn. idea odpowiedzialności realnego mecenatu państwa nad kulturą. Państwo nie może być obojętne wobec kultury, bo kultura wtedy ginie".

"Budujemy sieć muzeów, ok. 30 nowych instytucji współprowadzimy, uratowaliśmy inne, powołujemy nowe, jak Polską Operę Królewską, Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - POLONIKA, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki" - przypomniał Gliński.

Zaznaczył, że istnieje "specjalny program wspierający przemysły kreatywne". "Zrobiliśmy teraz ustawę o zachętach dla produkcji audiowizualnych" - powiedział szef MKiDN. Dodał również, że będzie przygotowywana ustawa "o ulgach dla produkcji gier komputerowych".