Krosno. Nadciągają XII Nocne Teatralia Strachy

Już za niecały miesiąc, bo w dniach 5-7 września, odbędzie się 12. edycja jednego z najbarwniejszych przedsięwzięć, skierowanych do miłośników twórczości niezależnej - Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy.

Istnieją imprezy, które wyraźnie zaznaczają swoją obecność na kulturalnej mapie Polski, na trwałe wpisując się w kalendarz wydarzeń artystycznych danego regionu. To z pewnością charakteryzuje Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy.

Jakie atrakcje czekają w tym roku uczestników Strachów?

Ja nic nowego nie tworzę, wędruję - co na 12. Strachy?

Można śmiało powiedzieć, że Nocne Teatralia Strachy to festiwal połączeń. Chodzi nie tylko o korespondencję rozmaitych dziedzin sztuk czy konfrontację tradycji z (po)nowoczesnością. To także połączenie charakterystycznych dla Strachów elementów z ciągłym rozwojem formuły przedsięwzięcia. Zatem po raz kolejny festiwal ma patrona, którego wypowiedź zyska rangę motto tegorocznej edycji. Tym razem jest nim słynny polski kompozytor, Stanisław Moniuszko, oraz jego słowa: Ja nic nowego nie tworzę, wędruję. Stwierdzenie to, świadomie wyrwane z rodzimego kontekstu, przyjmuje szerszy, uniwersalny wymiar i - stając się akcentem w zaplanowanych wydarzeniach - wielokrotnie stanie się przyczynkiem do namysłu nad kondycją współczesnej sztuki, jej relacji z człowiekiem oraz znaczeniem owej wędrówki. Powrócą więc skrzyneczki zdobione szklanym wizerunkiem plakatu promującego tegoroczną edycję imprezy (gromadzące opinie odbiorców poszczególnych wydarzeń), a także urocza festiwalowa kawiarenka czy takie atrakcje, jak spektakl fireshow z udziałem Strachowych Wolontariuszy. Znowu też rynek Krosna będzie tętnił wspaniałą, artystyczną atmosferą.

Czego jeszcze można się spodziewać po 12. odsłonie Strachów? Festiwalowy program wypełniają spektakle formacji z wielu stron Polski, nawiązujące do odmiennych form teatralnych. Warto tu wymienić m.in. "W zawieszeniu" w reżyserii Artiego Grabowskiego - przejmującą historię kobiety mierzącej się z dramatem choroby onkologicznej, ukazaną w formie seansu z pogranicza teatru wizualnego i fizycznego, czy spektakl "Osmędeusze" Teatru Pijana Sypialnia - który w ciekawy, muzyczny i współczesny sposób nawiązuje do Mickiewiczowskich "Dziadów", wpisując ich kontekst w warszawski folklor. Trzeba również wspomnieć o dwóch monodramach Janusza Stolarskiego - "Orfeusz i Eurydyk" oraz "Ecce Homo"- spajających różne media i środki wyrazu w wielowymiarową, artystyczną wypowiedź zarówno o aktualnych i lokalnych problemach, jak i ponadczasowych, uniwersalnych, wciąż frapujących człowieka zagadnieniach. "Ciąg dalszy dla Leszka", sztuka powstała przy udziale mieszkańców Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 w Szczepankowie, to znów odważna, intymna, sceniczna opowieść o bolesnych, trudnych do ujęcia doświadczeniach, związanych z uzależnieniem. Zrównoważenie emocji zapewni zaś "spektakl powstający w działaniu" za sprawą łódzkiego Teatru Improwizacji Tadam.

Oprócz tego nie zabraknie też pokazów filmowych ("Pierwszy września", reż. Aleksandra Skorupa, "Widma", reż. Paweł Passini), głośnego koncertu muzycznego zespołu Wczasy, który odbędzie się na rynku Krosna, jak również spotkań z artystami, wykładów poświęconych tegorocznemu patronowi czy też warsztatów kulinarnych i alternatywnego parzenia kawy oraz licznych wystaw: grafik ("Chlew powszedni" Szymona Szymankiewicza i Maxa Skorwidera), fotografii ("OUT_LOUD" Agaty Skupniewicz, "Maskarady" Urszuli Sobieszek, "Rzemiosło żyje" Mateusza Kowalczyka) lub rękodzieła artystycznego. Pełny program 12. Festiwalu Nocne Teatralia Strachy dostępny jest na stronie: http://nocneteatralia.pl/program.

Tak strasznie blisko sztuki

Nocne Teatralia Strachy, oprócz różnorodności wydarzeń kulturalnych, na różne sposoby podkreślają ich bliskość oraz otwartość. Festiwal od zawsze miał charakter spotkań, gdzie granice między organizatorami, artystami i widzami zacierają się. Poszczególne wydarzenia zdają się zapraszać nie tyle do uważnego odbioru, co do realnego uczestnictwa. Sztuka na wyciągnięcie ręki, w połączeniu ze znakomitym kontaktem z Wolontariuszami, promowaniem twórczości niezależnej (nierzadko pochodzącej od młodych, nieznanych jeszcze artystów) oraz tematycznymi warsztatami, umożliwiającymi rozwój wiedzy, umiejętności i pasji wśród lokalnej społeczności - wszystko to razem czyni Strachy festiwalem innym niż wszystkie. Wyjątkową, współtwórczą przygodą, do której chce się wracać kolejny, już dwunasty raz. Dowodem tego jest głośne i liczne wsparcie dla tej inicjatywy, zarówno ze strony instytucji, mediów, lokalnych firm, jak i mnóstwa osób, pomagających w tworzeniu festiwalu za pośrednictwem platformy crowdfundingowej. Wszystko wskazuje na to, że tym razem trzy krośnieńskie dni spod znaku dwóch teatralnych

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego