powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Podróż w świat lekkiej muzy - Gala operetkowa w Alei Róż

Powaga i żart, wiedeński walc i ludowy taniec, wielka miłość i płoche zaloty - operetka jest pełna kontrastów, które lekka muza potrafi finezyjnie łączyć. W podróż do jej bogatego, wielobarwnego świata zabiorą nas Artyści Opery Krakowskiej już 31 sierpnia o 19:00 podczas gali w Alei Róż w Nowej Hucie. Wstęp na koncert jest wolny.

"Muzyka lekka, łatwa i przyjemna" - zwykło się mówić o operetce, jednak chwytliwe melodie to nie wszystko! Najwięksi twórcy tego gatunku - Johann Strauss, Franz Lehár czy Emmerich Kálmán - byli nie tylko mistrzami komponowania eleganckich walców, skocznych polek i ognistych czardaszów, które nucił cały Wiedeń. Byli bystrymi komentatorami ówczesnego społeczeństwa. Ich dzieła stanowią odbicie epoki - "całej przedwojennej ery, pustego światka nocnych lokali, lowelasów i szansonistek, światka, w którym kochanków i metresy zmieniano wraz z każdym programem", jak pisał Bernard Grün o "Księżniczce czardasza", największym dziele Kálmána. Dlatego koncerty operetkowe to nie tylko świetna rozrywka, ale także fascynująca podróż do przedwojennych salonów, teatrów, a nawet buduarów.

Zabiorą nas w nią znakomici soliści: Agnieszka Kuk, Monika Korybalska, Tadeusz Szlenkier, Adam Szerszeń oraz Jarosław Bielecki. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka.

"Gala Operetkowa w Alei Róż ma wieloletnią tradycję i jest jedną z najpiękniejszych chwil integrujących mieszkańców Nowej Huty niezależnie od ich wieku" - mówi Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. - "Jak co roku zaprezentujemy najpiękniejsze utwory operowe i operetkowe, dlatego zapraszamy do wspólnego spotkania w Nowej Hucie wszystkich miłośników wspaniałych głosów i największych przebojów muzyki klasycznej. Tak jak zawsze uczestnikom wydarzenia rozdamy także róże - w tym roku wspólnie świętując 70-lecie Nowej Huty."

Na nowohuckiej ulicy zabrzmią operetkowe przeboje, między innymi: "Czardasz Silvy" i "Artystki, artystki z Variété"z "Księżczniczki Czardasza" Kálmána, poruszająca liryzmem aria "Twoim jest serce me" z "Krainy uśmiechu" Franza Lehára i całkiem aktualne kuplety Barinkay'a z "Barona cygańskiego", uznawane często za najsłynniejszą tenorową arię w całej operetkowej literaturze ("Wielka sława to żart, książę błazna jest wart"). Nie zabraknie w programie "Marsza Radetzky'ego" Johanna Straussa (ojca), granego tradycyjnie na zakończenie Koncertu Noworocznego w Wiedniu.

Gala odbywa się w roku ustanowionym decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Stanisława Moniuszki z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Aby uczcić dorobek ojca opery narodowej, a jednocześnie nie zatracić się w operetkowej rozrywce, proponujemy na początek brawurowe "Tańce góralskie" z "Halki", dramatyczną, pełną miłosnego żaru arię Jontka z tej opery - "Szumią jodły", a także "Dumkę Jadwigi" i "Polonez Miecznika" ze "Strasznego dworu". By uzupełnić polski kontekst, wplatamy w program "Kujawiaka" Henryka Wieniawskiego oraz "Walc Caton" z III aktu "Casanovy" Ludomira Różyckiego.

Gala operetkowa organizowana jest przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Operą Krakowską.

Gala operetkowa w Alei Róż

31 sierpnia 2019, godz. 19:00

Aleja Róż, Nowa Huta

Agnieszka Kuk, Monika Korybalska, Tadeusz Szlenkier, Adam Szerszeń oraz Jarosław Bielecki, Orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka

Wstęp wolny