powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bułgaria. Polski spektakl muzyczny "Kaj Dzias" w Płowdiwie

W ramach Europejskiej Stolicy Kultury Płowdiw 2019 w piątek w tym bułgarskim mieście przedstawiono spektakl "Kaj Dzias" w reżyserii Jakuba Margosiaka.

Spektakl, wybrany wśród 260 propozycji, jest przedstawiony w ramach platformy "Połączenie", mającej na celu integrację różnych grup etnicznych, mniejszościowych, społecznych i odmiennych pokoleń.

Program przedstawienia, które będzie prezentowane dwukrotnie - w piątek i sobotę, składa się z warsztatów teatralno-tanecznych dla mieszkańców Płowdiwu, w tym także społeczności romskiej. Warsztaty rozpoczęły się trzy dni temu. Ich uczestnicy mogą wziąć udział w finałowych spektaklach.

"Kaj Dzias" to barwny kolaż muzyki, pieśni, tańca i historii Romów, inspirowany kulturą romską obecną w Polsce. Odnosi się do dawnych wierzeń i zwyczajów romskich, a także podróży w taborach, stawiając pytanie o cel - dokąd zmierzasz? Dokąd zmierzamy? Historie, zawarte w spektaklu stanowią pretekst do rozważania na temat wartości drugiego człowieka, praw człowieka, tolerancji i zrozumienia dla odmienności oraz znaczenia pielęgnowania dorobku kulturowego własnego kraju.

Jednym z ważnych przesłań spektaklu jest właśnie tolerancja i akceptowanie odmienności.

Spektakl nie przypadkiem został wybrany dla pokazu w Płowdiwie, jednym z dużych ośrodków bułgarskiej romskiej mniejszości. Przedstawienie jej kultury jest jednym z ważnych akcentów w programie Płowdiwa jako stolicy europejskiej kultury w 2019 r. obok włoskiego miasta Matera.