powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Sochaczew. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Unity

12 dni pracy z ciałem, umysłem, ich granicami, emocjami oraz głosem i 20 performerów z 4 różnych krajów Europy praktykujących techniki ruchowe w tym tańca współczesnego, kontakt improwizacji i teatru fizycznego. Pierwsza edycja festiwalu Unity zmieni miasto Sochaczew w europejską stolicę unikatowej sztuki performatywnej. Początek już 21 sierpnia.

Podczas Festiwalu odbędą się Międzynarodowe Laboratoria Ruchu i Tańca, w ramach których artyści z Polski, Czech, Węgier, Słowacji zgłębiać będą temat ekologii aplikowanej do zjawisk w przestrzeni miejskiej i w pracy artystycznej. Wydarzenie współtworzą: Stowarzyszenie Sztuka Nowa (Polska), Sochaczewskie Centrum Kultury (Polska), Ziggurat Project (Węgry), Platform Kulturális Egyesület, PST-Priestor Súčasného Tanca (Słowacja), CoolTour Ostrava (Republika Czeska)

"Cieszy fakt, że w najbliższych dniach nasze Miasto za przyczyną Sochaczewskiego Centrum Kultury i Stowarzyszenia Sztuka Nowa będzie gościło artystów z Europy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego UNITY. - mówi Joanna Niewiadomska-Kocik, Naczelnik Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Sochaczew.

Unity - jedność w różnorodności

"Przygotowania do Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Unity trwają od ponad pół roku i od samego początku zależało nam na zderzeniu różnych kultur, różnych podejść artystycznych oraz wielorakich autorskich metod pracy z ciałem" - mówi Dawid Żakowski, Dyrektor Artystyczny, twórca festiwalu i szef Stowarzyszenia Sztuka Nowa - i dodaje "Osią przewodnią Festiwalu Unity są Międzynarodowe Laboratoria Ruchu i Tańca "Eco Campus". Głównym tematem laboratoriów będzie rzeka i jej funkcja w przestrzeni miejskiej. W trakcie laboratoriów będziemy badać czy rzeka jest symbiotycznym elementem miasta, czy dzikim wytworem natury, na który nie zwraca się uwagi, a może metaforą odnoszącą się do wewnętrznych procesów pracy performatywnej".

Festiwal skupia pedagogów i performerów sceny ze Słowacji, Czech, Węgier oraz Polski. Każdy z prowadzących warsztaty ma swoją autorską metodę kształcenia tancerzy, performerów i choreografów. Mimo tych różnic, wszyscy razem spotkają się w Sochaczewie by eksperymentować, poszukiwać, odchodzić i wracać do utartych rozwiązań w performatyce, tańcu i organice ruchu. To jedyne takie Międzynarodowe Laboratoria Ruchu i Tańca w Przestrzeni Publicznej "Eco Campus", realizowane w ramach "Change /project".

Unity - to współpraca międzynarodowa wspierana lokalnie

"Ośrodki post-industrialne, takie jak miasto Sochaczew, z częściowo utraconą tożsamością mają szansę na odbudowę dzięki kontaktom zagranicznym i projektom skupiającym w tych ośrodkach różnorakie działania z pola kultury i sztuki. Natura tych projektów przyciąga i aktywizuje młode pokolenie budując proces odrodzenia tożsamości miasta" - mówi Dyrektor Centrum Kultury Sochaczew, Artur Komorowski

Unity to projekt społeczno-artystyczny wykorzystujący potencjał wymiany i współpracy międzynarodowej z partnerami z Czech (Cooltour Ostrava), Słowacji (PST - Contemporary Dance Space) i Węgier (Ziggurat Project, Budapeszt). Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie Urzędu Miasta Sochaczew i rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w ramach Visegrad Grants ze środków International Visegrad Fund. Przez 12 dni to właśnie Sochaczewskie Centrum Kultury stanie się domem idei Festiwalu Unity.

Unity - to brak podziałów

"Najbardziej pasjonujące w ciele jest to, że zapisano w nim wszystko. Nie potrzebujesz słów, aby coś wyjaśnić. To przyswajanie informacji na zupełnie innym poziomie. Język ciała jest przystępny dla każdego. Ta komunikacja jest dla mnie naturalna, instynktowna, intuicyjna i wszyscy posiadamy narzędzia, by ją odczytać. Jest bezpośrednia. Między ciałem performującym a ciałem obserwującego." - mówi Kat Rampackova, słowacka choreografka, performerka, pedagog tańca i twórczyni Przestrzeni Tańca Współczesnego na Słowacji.

Rozmawiamy w czterech językach, a o tych samych pojęciach myślimy kompletnie odmiennie. Polacy, Węgrzy, Czesi i Słowacy. Gdyby usunąć wszelki kod kulturowy, a nawet język, pozostaje tylko ciało. Ono jest przedmiotem spotkań i pracy 20 wybranych performerów. Trening tańca współczesnego czy teatru fizycznego, praca z głosem, emocjami i granicami człowieka na scenie. To jednoczy ponad granicami wytyczonymi przez człowieka i odmiennością kulturowo-językową.

Unity - skupienie eksperymentatorów tańca, performansu i teatru

Mnie fascynują możliwości, jakie odkrywa przede mną moje ciało w procesie rozwoju, moich uczniów oraz nauczycieli, u których ja się cały czas szkolę. Na scenie dzieje się podobnie. Jego ciągle zaskakujący potencjał działa na mnie najmocniej. Na zajęciach chciałabym stać się bodźcem, który zaprowadzi uczestników w rejony im nieznane. Zależy mi, aby zaszczepić w nich ciekawość ruchową, a także dać im narzędzia do pracy z ciałem na scenie" - mówi Ewelina Sobieraj, choreografka, performerka i aktorka teatru tańca.

W ramach festiwalu zostaną zaprezentowane aż 4 premiery: spektakl teatru tańca dla dzieci "Jumika" ze Słowacji, którego reżyserką jest Kat Rampackova, spektakle teatru tańca "2 brown to be Polish" i "Cappucino" duetu choreograficznego Ewelina Sobieraj i Magdalena Wójcik, oraz "Hamlet no more" w reżyserii Dawida Żakowskiego. Zaprezentujemy również instalacje performatywną "Black SQR" kolektywu sztuka nowa odnoszący się do obrazu "Czarny Kwadrat na białym tle" Kazimierza Malewicza. A Festiwal Unity zakończy spektakl Finałowy Międzynarodowych Laboratoriów Ruchu i Tańca "River Show".

Już teraz zapraszamy na wszystkie te wydarzenia.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Sochaczew i przez Rządy Czech, Słowacji, Węgier, Polski w ramach Visegrad Grants ze środków International Visegrad Fund.