Kraków. Aktorstwo w Akademii im. Frycza-Modrzewskiego

Nowy kierunek "aktorstwo" uruchamia niepubliczna Krakowska Akademia im. Frycza-Modrzewskiego.To szansa na przełamanie monopolu Akademii Sztuk Teatralnych

«"Celem kształcenia na kierunku Aktorstwo jest przede wszystkim przygotowanie absolwentów do pracy w teatrze i filmie, ale także wyposażenie ich w kompetencje potrzebne do pracy na estradzie, w mediach, reklamie i instytucjach kultury. Profesjonalny trening aktorski jest także niezwykle przydatny w szeroko pojętej komunikacji społecznej" - pisze na swojej stronie krakowska uczelnia.

Studenci mają uczyć się zawodu aktora pod okiem doświadczonych pedagogów o uznanym dorobku artystycznym. W programie studiów znajdą się warsztaty aktorskie, wokalne, taneczne. Do kanonu przedmiotów przygotowujących do pracy na scenie dodano moduły związane z filmem i mediami.

Z kolei kształcenie praktyczne będzie realizowane we współpracy z krakowskimi teatrami. Wśród kadry mają pojawić się uznani aktorzy krakowskich scen.

W programie studiów przewidziano także przedmioty rozwijające przedsiębiorczość oraz dające wiedzę prawną związaną z przyszłą działalnością zawodową, a także umiejętności animowania działań kulturalnych.

- To zapewne będzie strzał w dziesiątkę, bo Kraków świetnie nadaje się do uczenia kierunków artystycznych, a jak wiadomo, studia aktorskie są oblegane - komentuje pomysł Mariusz Zawiślak, socjolog kultury i specjalista od marketingu instytucji. - Proszę zwrócić uwagę, że już obecnie kursy aktorskie w Krakowie, prowadzone przez prywatne szkoły na zasadzie studium policealnego, są oblegane. A co dopiero, gdy będą to pełnoprawne studia? Myślę, że Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego już może liczyć na sukces - dodaje Mariusz Zawiślak.

Prawdą jest, że w Krakowie już są prowadzone poza Akademią Sztuk Teatralnych kursy aktorskie. Jedne przez Lart StudiO, drugie przez SPOT wchodzący w skład Krakowskich Szkół Artystycznych.

- SPOT istnieje od 1992 roku, więc niedługo obchodził będzie 30-lecie istnienia. I wciąż chętnych nam nie brakuje, a ostatnio nawet obserwujemy zwiększone zainteresowanie, co wiążemy z faktem, że nasz absolwent, Rafał Zawierucha, ostatnio - dzięki roli w nowym filmie Tarantino - stał się sensacją w aktorskim świecie i podbija Hollywood - mówi Rafał Stanowski, dyrektor PR w Krakowskich Szkołach Artystycznych.

Podkreśla też, że choć szkoła z uwagą obserwuje, co dzieje się u konkurencji, o swoją pozycję się nie boi. - My widzimy swoją przewagę choćby w tym, że to intensywne, dwuletnie studia, które dają umiejętności praktyczne. Poza typowymi ćwiczeniami aktorskimi mamy np. zajęcia z castingu, które prowadzi reżyser z komercyjnej stacji, przekazując dużą dawkę praktycznej wiedzy - mówi Rafał Stanowski.

Próbowaliśmy uzyskać więcej szczegółów w Krakowskiej Akademii, ale na uczelni panuje obecnie sezon urlopowy. Informacje mamy uzyskać dopiero we wrześniu. Na razie - jeśli chodzi o prywatne uczelnie w Polsce - pełne studia z tego zakresu prowadzi Akademia Leona Koźmińskiego.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego