powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera "Wesołej wdówki" w Mazowieckim Teatrze Muzycznym

Zabawna i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji historia bogatej wdowy Hanny Glawari, o której rękę i majątek toczy się skomplikowana gra. Dla Mazowieckiego Teatru Muzycznego operetkę Franza Lehára przygotowuje tandem artystyczny: Henryk Konwiński (reżyseria) - Arif Dadashev (kierownictwo muzyczne). W roli tytułowej - Grażyna Brodzińska.

"Wesoła wdówka", klasyczna operetka Franza Lehára do libretta Victora Léona oraz Leo Steina, po wiedeńskiej prapremierze w 1905 roku nie zebrała dobrych recenzji, a i publiczność nie była jej zbyt przychylna. Jednak bardzo szybku operetka zaczęła święcić triumfy na scenach Londynu, Paryża, Wiednia, Sztokholmu, Moskwy, a także Nowego Jorku. Wiele arii i duetów stało się prawdziwymi przebojami, jak choćby "Usta milczą, dusza śpiewa". Śpiewali w niej najwięksi, od Marii Jeritzy, Kirsten Flagstad i Richarda Taubera, po Jana Kiepurę i Martę Eggerth.

Dla Mazowieckiego Teatru Muzycznego "Wesołą wdówkę" przygotowuje Henryk Konwiński, reżyser operowy, choreograf, tancerz. Kierownictwo muzyczne powierzył Arifowi Dadashevowi, a scenografię Ireneuszowi Domagale. To artystyczne trio pracuje ze sobą nie po raz pierwszy. Artyści przygotowali wspólnie w ubiegłym sezonie dla Opery Śląskiej w Bytomiu baletową wersję "Don Kichota".

Reżyser zapowiada, że "Wesoła wdówka" Mazowieckiego Teatr Muzycznego będzie "przedstawieniem dla dzisiejszych ludzi". Henryk Konwiński z szacunkiem podchodzi do tekstu klasycznego libretta, wydobywając z niego współczesne tematy.

W roli tytułowej zobaczymy Grażynę Brodzińską - pierwszą damę sceny operetkowej, o której Bogusław Kaczyński pisał, że "jak nikt inny potrafi wzruszać i bawić, ujmuje nowoczesnością interpretacji i teatralną prostotą, lecz kiedy trzeba zniewala należnym gatunkowi patosem". W roli Barona Mirko Zety wystąpi Adam Kruszewski - śpiewak Opery Narodowej. W przedstawieniu zobaczymy także Aleksandrę Hofman (Sylwiana), Bożenę Zawiślak-Dolny (Praskowia), Dariusza Jakubowskiego (Bogdanowicz) i Artura Kocięckiego (Niegus).

Premiera przedstawienia odbędzie się 13 (I) i 14 (II) września na scenie Teatru Palladium.