powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Społeczny projekt Teatru Pinokio

Projekt "Domy Kultury", którego organizatorem jest Teatr Pinokio, stanowi gest wykonany wobec osób o ograniczonym dostępie do wydarzeń kulturalnych ze względu na wiek, stan zdrowia, pozycję społeczną oraz sytuację materialną.

To zaproszenie do wspólnej refleksji i otwartej dyskusji o żywym języku sztuki poprzez spektakle i działania im towarzyszące. Prezentacje odbywać się będą w prywatnych łódzkich mieszkaniach oraz placówkach-domach; takich jak Domy Samotnej Matki, Domy Dziecka, Domy Pomocy Społecznej. Bazując na wymianie doświadczeń, twórcy i uczestnicy projektu zadziałają na rzecz lokalnych wspólnot - łącząc pokolenia, integrując się, wzmacniając więzi społeczne.

Tworząc Kulturę, stworzymy Dom. Tworząc Dom, stworzymy Kulturę.

Literacką inspiracją projektu stał się Miron Białoszewski - polski poeta, prozaik, dramatopisarz i aktor teatralny, w swoich utworach nieustannie postulujący o bliską, intymną rozmowę z czytelnikami i słuchaczami. Twórca Teatru na Tarczyńskiej oraz Teatru Osobnego; obu funkcjonujących w prywatnych mieszkaniach.

"Żeby robić literaturę, nie należy nigdy sięgać do literatury. Trzeba ją robić z czegoś żywszego i innego, właśnie z życia. Z życia i przeżycia." (Miron Białoszewski, Poezje wybrane)