powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Chorzów. "Rapsodia Śląska" Jana A. P. Kaczmarka na Stadionie Śląskim

Prapremiera "Rapsodii Śląskiej" Jana A. P. Kaczmarka odbędzie się 31 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Widowisko muzyczno-multimedialne ze specjalnie skomponowanym utworem zdobywcy Oscara uświetni obchody setnej rocznicy I Powstania Śląskiego.

Jak poinformowali w czwartek organizatorzy, scenariusz wydarzenia to opowieść, która jest osobistą refleksją Jana A. P. Kaczmarka na temat Powstań Śląskich, śląskiej tradycji, kultury, sztuki i energii Ślązaków.

Obok kompozytora wystąpią: Brodka, Miuosh, Igo, Grubson, dyrygent Monika Wolińska, Marcin Wyrostek wraz z 18 akordeonistami, Janusz Wawrowski, Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz kwartet saksofonistów The Whoop Group.

Częścią widowiska będzie pokaz multimedialny z udziałem francuskiej grupy napowietrznych artystów z Compagnie Transe Express.

Wydarzenie jest bezpłatne.

W marcu 2019 r. z inicjatywy marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego w Katowicach zainaugurowano obchody 100-lecia Powstań Śląskich, które potrwają aż do 2022 r., czyli rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

Powstania Śląskie to jedyne - obok Wielkopolskiego - zakończone sukcesem narodowe zrywy. Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Jak czytamy w uchwale sejmowej: "Powstania Śląskie są niezwykle ważnymi wydarzeniami historii Śląska i historii Polski. Trzy Powstania Śląskie z lat 1919, 1920, 1921 niosą przesłanie dla przyszłych pokoleń. Powstańcza walka o powrót do Polski piastowskiego Górnego Śląska cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Mimo trwającego kilka wieków oddzielenia regionu od reszty ziem ojczystych i stosowania przez niemiecką administrację polityki germanizacyjnej polskość przetrwała. Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego, są końcowym akordem procesu jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym".