powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Rawicz. Ogólnopolski Przegląd Sztuki Współczesnej Forma 2019

Między 8 a 11 sierpnia w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej w Rawiczu będziemy mogli zobaczyć między innymi: pokazy mody, wystawy malarskie, koncerty czy też wziąć udział w bogatej ofercie warsztatów.

Rozpoczynający festiwal, czwartkowy występ Organka, to mocne otwarcie; elektroniczne Evorevo - projekt Igora Pudło, połowy duetu Skalpel oraz znanego z White House Tomasza Janiszewskiego - wprowadzi w festiwal odrobinę tanecznej nuty; Kwartet Jorgi z muzyką do niemego filmu "Ponad Śnieg" będzie idealną propozycją na sobotni wieczór; a wieńczący festiwal występ Sutari - trio kobiecych głosów operujących szeptem i krzykiem - z pewnością zapisze się na długo w pamięci uczestników tegorocznej Formy. A to tylko trzy spośród dziewięciu koncertów, których będziemy mogli posłuchać w Rawiczu.

Ale nas najbardziej interesuje teatr, a tutaj rawicka Forma ma również wiele do zaoferowania. Piątek, 9 sierpnia o godzinie 10.00 odbędą się prowadzone przez Alexandre'a Marqueza warsztaty dla uczestników Przeglądu Teatrów Domów Pomocy Społecznej. Inicjatywa równie ważna, co interesująca. Dwie godziny później odbędzie się Przegląd Teatrów Domów Pomocy Społecznej, którego gościem specjalnym będzie Wojciech Wysocki. Artysta pojawi się na scenie raz jeszcze, o godzinie 20.30, aby zaprezentować swój monodram poetycki pt. "Życiorys" powstały na podstawie wierszy Herberta, z muzyką na żywo skomponowaną przez Piotra Kajetana Matczuka.

Sobota 10 sierpnia, godzina 17.00, to przede wszystkim Teatr Układ Formalny i ich spektakl pt. "Spólnota" opierający się (cytując za opisem ze strony autorów) na demokratycznej zasadzie współpracy aktorów i widzów tworzących widowisko. Uczestnictwo polegające na współdziałaniu pozwala na praktyczne sprawdzenie historycznych założeń idei kooperatyzmu. Teatralne spotkanie współczesności z przeszłością zadaje pytanie o stan naszego społeczeństwa.

Ostatniego dnia Formy, o godzinie 19.30, wystąpi Strefa Niskich Ciśnień ze swoim projektem "Jedna trzecia" łączącym koncert, spektakl teatralny i wieczór poetycki. Artyści piszą o swoim przedsięwzięciu tak: 1/3 x 1/3 = 1/3. Wszystko się zgadza, według oniryki algebraicznej. Ze 102 wierszy z tomiku Henryka Pawłowskiego "jedna trzecia" wybraliśmy 34, czyli jedna trzecia. Efektem tego działania jest płyta/koncert/widowisko pt. "jedna trzecia", będąca poetycko-muzyczna podróżą. Może pociągiem, który jak u Brunona Schulza przyjeżdża nie wiadomo skąd i jedzie nie wiadomo dokąd? Nocnym pociągiem ciągniętym przez biała lokomotywę... W takiej podróży zdarza się, że pociąg niespodziewanie zatrzymuje się na jakiejś stacji lub w szczerym polu i wtedy śpiący pasażer otwiera oczy, wraca do siebie, do jawy. A może mu się tylko wydaje? Może to kolejna niby jawa z filmowymi lub teatralnymi dekoracjami? Kto wie. Wzdłuż wagonu sypialnego idzie niewidomy konduktor z latarka...

Strefa Niskich Ciśnień to:

Mariusz Kupczyk - gitara basowa, fx

Tomasz Dzikowski - gitara elektryczna, fx

Krzysztof Matysiak - klarnet, klarnet basowy, fx

Michał Dolny - perkusja

Henryk Pawłowski - głos

Rzecz jasna rawicka Forma oferuje znacznie więcej. Warto zwrócić uwagę chociażby na poprzedzoną koncertem Trio Io wystawę Karoliny Pach, która swoim przestrzennym malarstwem znajduje się niezwykle blisko scenografii teatralnej czy też pokaz mody Joanny Polowczyk, wypełniony pomysłami, które same wołają o wykorzystanie w przedstawianiach teatralnych.

Warto udać się do Rawicza na Ogólnopolski Przegląd Sztuki Współczesnej Forma. Tym bardziej, że wstęp na zdecydowaną większość wydarzeń jest bezpłatny.