Świdnik. Machina Teatralna ruszy 16 sierpnia

To już trzynasta edycja wyjątkowego święta teatralnego w Świdniku. W dniach 16-18 sierpnia na Placu Konstytucji 3 Maja pojawią się teatry z całej Polski, m.in. Teatr ArtDance, Locomatora Artistic Group oraz Teatr Los Fuegos Lightshow.

«Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku zaprasza wszystkich miłośników teatru na uliczne prezentacje znakomitych artystów z całego kraju. W tym roku Świdnik odwiedzą formacje z Lublina, Poznania i Krakowa.

- Dotychczasowych 12 edycji naszej imprezy okazało się wielkim sukcesem artystycznym i organizacyjnym, o czym świadczy liczne grono stałych odbiorców, a przede wszystkim udział w festiwalu teatrów z całej Polski - przekonują organizatorzy.

Fundacja Teatroterapia Lubelska zaprezentuje spektakl "Spowiedź w drewnie" (16 sierpnia, godz. 20.30). To sztuka inspirowana życiem beskidzkiego rzeźbiarza Jędrzeja Wowory. To spektakl o gniewie świętych, niezadowolonych ze swoich drewnianych wcieleń, winiących swego (s)twórcę o brak talentu.

Z Poznania do Świdnika przyjedzie Teatr Art Dance ze spektaklem "Infiniti", który zobaczymy w 16 sierpnia o godz. 21. Opowieść o odwiecznej walce dobra ze złem artyści zaprezentują w formie tanecznej. Z kolei w sobotę o godz. 19 grupa wykona przedstawienie powarsztatowe "Baletowe podróże", które zachwyci widzów niesamowitymi kostiumami, rekwizytami oraz tańcami z różnych części świata.

Kraków reprezentować będzie m.in. Teatr Kto, który 16 sierpnia o godz. 22 przedstawi sztukę "Peregrinus" na podstawie poezji T.S. Eliota. Spektakl pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku. Współczesny Everyman, którego życie "zawieszone" jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji "drogę przez życie" identyfikuje z "drogą do pracy".

Z Krakowa pochodzi również Teatr Los Fuegos Lightshow. Formacja wystąpi 17 sierpnia o godz. 22, prezentując widowisko, w którym przestrzeń wyznaczają wielkie, bajkowe, drewniane rzeźby. Pośród nich, w otoczeniu mgieł, ognia i muzyki, na oczach widzów powstaję kolejne dzieło - rzeźba wykuta w rytm muzyki. - Jest to jedyne tego typu przedstawienie, łączące ogień, rzeźbę i teatr uliczny w jedno przykuwające wzrok widowisko - przekonują twórcy wydarzenia.

Ostatniego dnia Festiwalu o godz. 14 wystąpi z kolei krakowska formacja Locomotora Artistic Group ze spektaklem "Amore, czyli retro cyrk". To 30 minut doskonałej zabawy, która przeniesie nas do Paryża lat 20 ubiegłego wieku. Krótka, ale jakże romantyczna, fabuła służy do zademonstrowania umiejętności cyrkowych artystów. W trakcie spektaklu zobaczymy pokazy szczudlarzy, akrobatów i żonglerów

W tym roku organizatorzy przygotowują szereg dodatkowych atrakcji. Wśród nich ciekawe warsztaty prowadzone przez specjalistów w swoich dziedzinach. Pantomimy będzie uczył Adam Organista od 12 lat związany z improwizacją teatralną. Będą też zajęcia cyrkowe oraz poświęcone ruchowi w teatrze.

Jedną z dodatkowych atrakcji będzie barwna i widowiskowa parada uliczna, która wyruszy spod Centrum Kultury pierwszego dnia festiwalu, w piątek o godz. 17. Z kolei na finał tegorocznej edycji wydarzenia, w niedzielę o godz. 18, grupa Locomotora Artistic zaprezentuje happening uliczny "Retro turyści".

Jak co roku udział we wszystkich wydarzeniach festiwalowych jest bezpłatny.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego