powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Pacanów. Rozpoczyna się budowa Parku Rozrywki Europejskiego Centrum Bajki

Ponad 21,6 mln zł (16,5 mln zł to środki unijne) wyniesie koszt budowy Parku Edukacyjnego "Akademia Bajki", który będzie jedną z atrakcji Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. W środę podpisano umowę na realizację inwestycji, która ma zostać oddana do użytku w maju 2022 roku.

Park Edukacyjny "Akademia bajki" powstanie na ponad dwuhektarowym terenie w pobliżu ECB. Ma poszerzyć ofertę tej instytucji oraz umożliwić zwiedzanie placówki większej liczbie turystów - obecnie jest to ok. 200 tys. osób rocznie (w ub.r. - ok. 196 tys.). Park ma być dostępny dla zwiedzających przez cały rok.

- Dziennie Europejskie Centrum Bajki odwiedza około 700 turystów, a po utworzeniu parku ta liczba będzie mogła wzrosnąć do około 2 tys. osób. Już teraz właściwie bez wcześniejszej rezerwacji, nie ma możliwości skorzystania z naszych atrakcji. Dlatego realizacja tego nowego projektu jest dla nas niezmiernie ważna - powiedziała PAP dyr. ECB Karolina Kępczyk.

W ramach parku rozrywki utworzone zostaną cztery ogrody tematyczne poświęcone: komiksom, legendom, opowieściom oraz bajkom i baśniom. Znajdą się w nich multimedialne stanowiska, przybliżające treści prezentowanych historii i służące zabawie. W parku będzie też mini-zoo, grota solna, park fontann, park linowy, lodowisko i pawilon doświadczalny. Dla gości powstaną: kawiarnia, hotel i parking oraz miejsca do rodzinnego piknikowania. Przy wejściu do parku znajdzie się skate-park i arboretum - dostępne bezpłatnie dla wszystkich chętnych.

- Bardzo nam zależy, aby rodzice z dziećmi spędzali wolny czas przy mądrej i dobrej rozrywce. Programy edukacyjne i kulturalne będziemy przygotowywać wspólnie z najlepszymi animatorami. Będzie to atrakcja turystyczna dla osób w każdym wieku: dla małych dzieci, tych trochę starszych, ludzi dorosłych i seniorów - zapewniła Kępczyk, która jest przekonana, że nowa inwestycja przyniesie wiele korzyści dla Pacanowa i regionu świętokrzyskiego.

- Powstanie parku rozrywki jest ważne z wielu powodów. Przede wszystkim pod względem gospodarczym - rozwój, pieniądze i nowe miejsca pracy. Jeśli chodzi o turystykę, tworzymy atrakcję weekendową z pełnym programem zielonych szkół. Kulturowo - bo promujemy polską bajkę - podkreśliła dyrektorka ECB.

Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca zaznaczył w rozmowie z PAP, że Pacanów z Europejskim Centrum Bajki to jedno z najpiękniejszych miejsc w regionie świętokrzyskim. - Tym bardziej, że służy dzieciom i cały czas się rozwija. Jest znane nie tylko w naszym województwie i kraju, ale ma charakter europejski. Dlatego tak ważne są kolejne inwestycje, dzięki których coraz więcej turystów będzie mogło korzystać z tych atrakcji, których tutaj na pewno nie brakuje - powiedział Jońca.

Budowa Park Edukacyjnego "Akademia bajki" potrwa około 2,5 roku, otwarcie dla zwiedzających planowane jest na maj 2022 roku. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 21,6 mln zł, z czego prawie 16,5 mln zł to środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-20. Pozostała część funduszy pochodzi ze środków własnych samorządu województwa świętokrzyskiego. Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, czyli nowoczesny, dziecięcy dom kultury, zbudowano w 2010 r. dzięki wsparciu środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządu województwa świętokrzyskiego oraz gminy Pacanów.

W wielofunkcyjnym obiekcie dla dzieci znajduje się biblioteka z czytelnią i księgarnią, kino, sala teatralna oraz sale warsztatowe - gdzie odbywa się kilkanaście rodzajów zajęć.

Budynek otaczają ogród z altanami, a także kuźnia, która ma upamiętniać słynnych kowali ze "120 Przygód Koziołka Matołka". Nad stawem swoje miejsce znalazł amfiteatr. Na odwiedzających placówkę czeka też niezwykła wystawa pt. "Bajkowy świat", utrzymana w charakterze interaktywnej zabawy - wykorzystującej m.in. techniki multimedialne - oraz "Kraina Soria Moria", wystawa-gra, bazująca na

fińskim systemie edukacji - także wykorzystująca nowoczesne technologie. Nawiązuje ona do skandynawskich tradycji bajarskich, łącząc świat baśni, legend i podań krajów Północy.

Pierwszy na pomysł powołania w Pacanowie "Koziolandu" wpadł warszawski lekarz-radiolog, kolekcjoner i społecznik, Witold Tchórzewski - o jego działaniach w tej sprawie informowała "Rzeczpospolita" z 24 grudnia 1988 r. w tekście pt. "Podkowy Matołka".

1 czerwca 2003 r. - z inicjatywy ówczesnego ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego - w miejscowości zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Dziecięcej, podczas którego minister "mianował" Pacanów Europejską Stolicą Bajek. W 2005 r. powołano instytucję o nazwie Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, w którym odbywają się rozmaite festiwale i konkursy o skali ogólnopolskiej - ok. 50 wydarzeń rocznie.

Koziołka Matołka - patrona placówki, podróżnika szukającego mitycznego Pacanowa - powołali do życia w 1933 r. pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz w książce "120 Przygód Koziołka Matołka". W kolejnych latach powstały jeszcze kolejne trzy tomiki traktujące o przygodach tego sympatycznego bohatera.