powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. "Łuczniczki" jako rzeźby ruchowe

Krakowskie Centrum Choreograficzne-Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na pierwszy w Krakowie pokaz "Łuczniczek" - performansu ruchowego Agnieszki Kryst.

Spektakl jest kontynuacją praktyki choreograficznej, prowadzonej przez Agnieszkę Kryst od 2015 roku, w której tworząc indywidualne partytury i pracując nad kompozycją ciała w czasie rzeczywistym, artystka eksploruje emocje i dekonstruuje ich wizualne realizacje.

ŁUCZNICZKI to performans ruchowy, inspirowany dwiema bydgoskimi rzeźbami, które stanowią dziś podwójny symbol miasta: klasycznym pomnikiem Łuczniczki Ferdinanda Lepcke z 1908 roku znajdującym się przed Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz rzeźbą Marcina Jagodzińskiego-Jagenmeera odsłoniętą w 2013 roku przed Operą Nova. Do obydwu rzeźb artystom pozowały modelki, których tożsamość nie jest dziś właściwie znana. To właśnie skomplikowana relacja artysty i jego muzy, polityczność kanonów estetycznych oraz rzeźbiarski potencjał ciała stały się dla choreografki Agnieszki Kryst impulsem do potraktowania ruchu jako narzędzia emancypacji.

W ŁUCZNIKACH finalny kształt rzeźb poddany zostaje dekonstrukcji, a produkcja napięcia w ciele staje się metodą wytwarzania i burzenia formy ruchowej. Kryst i Sikora oddają Łuczniczkom swoje ciała, twarze i głosy. Wdzierają się pod powierzchnię symbolu, uruchamiają go i nadają mu siłę sprawczą. Eksplorując tematykę kobiecego doświadczenia w sztuce i fizyczność emocji, projektują tożsamość rozczłonkowaną, poddaną ciągłej transformacji i ucieleśnioną.

ŁUCZNICZKI. Muza jako katalizator twórczości.

ŁUCZNICZKI. Statyczny obraz rzeźbiarski jako obiekt kontemplacji.

ŁUCZNICZKI. Napięcie jako środek aktywizacji ciała.

ŁUCZNICZKI. Drżenie ciała jako strategia emancypacyjna.

koncept i choreografia: Agnieszka Kryst

kreacja i wykonanie: Agnieszka Kryst i Katarzyna Sikora

dramaturgia: Anka Herbut

muzyka: Kamil Tuszyński

Spektakl powstał w ramach rezydencji artystycznych galerii miejskiej BWA w Bydgoszczy. Kuratorka rezydencji: Danka Milewska

Po pokazie zapraszamy na rozmowę, którą poprowadzą krytyczka tańca i recenzentka teatralna Alicja Muller oraz Karolina Wycisk, menadżerka i producentka tańca.

Pokaz w ramach projektu kuratorskiego Karoliny Wycisk "Celebracje. Choreografie kobiecości" wokół zagadnienia kobiecej choreografii, twórczości kobiet-artystek, ich metod pracy w obrębie współczesnej choreografii, zagadnień "eko-choreografii" oraz choreografii społecznie zaangażowanej. Realizacja projektu przypada na setną rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych, a tym samym możliwości społecznego samostanowienia. Dlatego projekt przybiera formułę artystycznej "celebracji" - performatywnego programu, w ramach którego odbędą się pokazy performansów o tematyce społecznie istotnej, eksperymenty choreograficzne w przestrzeni publicznej oraz rozmowy z artystkami.

Zrealizowano w ramach stypendium twórczego Miasta Krakowa.

9 sierpnia (piątek), g. 18.00, Galeria CENTRUM NCK

ŁUCZNICZKI - performans ruchowy

bilety - 5 zł