powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Krakowski Salon Poezji w Teatrze Nowym

Teatr Nowy zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Krakowskiego Salonu Poezji. Tym razem będą czytane wiersze: Szymona (Saleka) Dratwy, Lulka Dudelczyka, Rwy Kwiatkowskiej, Alice de Buton, Rachmili Bryks oraz proza Oskara Rosenfelda i Abrama Icchaka Łaski. Czytać będą: Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski oraz aktorzy Teatru Nowego.

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewni Iza Połońska - śpiew, Leszek Kołodziejski - akordeon, Robert Stefański - klarnet.

Scenariusz: Katarzyna Mańko i Maciej Wojtyszko

Poeci z Litzmannstadt Ghetto/ 1 września / godz. 12:30 /

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi/ Duża Sala / ul. Więckowskiego 15

Bilety w cenie 10 zł do nabycia online, a po 19 sierpnia w kasie teatru (ul. Zachodnia 93)

Krakowski Salon Poezji to inicjatywa Anny Dymnej rozpoczęta w styczniu 2002 roku w Krakowie.

W każdą niedzielę znani aktorzy czytają wiersze swoich ulubionych poetów. Słowom towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu wybitnych instrumentalistów.

Do tej pory odbyło się prawie 500 takich spotkań, w których wystąpili m.in. Magdalena Cielecka, Anna Dymna, Anna Seniuk, Maja Ostaszewska, Gustaw Holoubek, Jan Englert, Jerzy Trela, Krzysztof Globisz i Andrzej Seweryn.

Krakowski Salon Poezji szybko stał się cenionym i lubianym wydarzeniem. Jego sukces przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów, ponieważ zainteresował środowisko teatralne całego kraju. Salony Poezji powstały m.in. w Gdańsku, Gdyni, Warszawie i Poznaniu, a także za granicą: w Dublinie, Sztokholmie, Montrealu, Wiedniu i Wilnie. Okazało się, że istnieje ogromna liczba admiratorów poezji, dla których taki rodzaj kontaktu z nią to prawdziwe przeżycie i święto.

Krakowski Salon Poezji w Łodzi zainaugurowany został 15 października 2017 r. w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Gościem honorowym była Anna Dymna.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w wybraną niedzielę, o godzinie 12:30. W Salonie spotkają się zarówno aktorzy Teatru Nowego jak i innych łódzkich teatrów oraz, gościnnie, wybitne postaci sceny z całej Polski. Czytaniu poezji towarzyszy muzyka w wykonaniu studentów i wykładowców Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Łódzki Salon zagościł w różnych miejscach, m.in. Muzeum Sztuki, Muzeum Miasta Łodzi, Akademii Muzycznej, Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych oraz Radiu Łódź.