Białystok. Prapremiera w Zmianie Klimatu

"Kukułka. Fikcyjny dokument" to najnowsza propozycja białostockiej Grupy Coincidentia przygotowana wspólnie z twórcami teatru z Niemiec.

«To dobrze znani w Białymstoku Figurentheater Wilde&Vogel. Tym razem do artystycznego małżeństwa Dagmary Sowy i Pawła Chomczyka dołączył jeszcze niemiecki duet Lehmann und Wenzel. Wspólnie przygotowali spektakl, który już zobaczyła publiczność w niemieckim Lipsku, teraz czas na Białystok.

- Zepsuty zegar z kukułką znaleziony w szopie przy domu położonym głęboko w lasach wschodniej Polski, w pobliżu miasta Białystok, to od niego się wszystko zaczyna - zdradza Dagmara Sowa z Grupy Coincidentia. W spektaklu osiem osób myszkuje po strychach i piwnicach, wertuje znalezione zapiski i dokumenty w poszukiwaniu informacji z przeszłości pewnego miejsca. Jak po nici Ariadny poszukiwacze dochodzą do coraz to nowych historii, zarówno pospolitych jak i tajemniczych. Podobnie powstawał sam spektakl. - Chcieliśmy się wymieniać doświadczeniami artystycznymi z niemieckimi partnerami z Figurentheater Wilde&Vogel oraz Lehmann and Wenzel, skupionymi wokół sceny Lindenfels Wesfluegel z Lipska - tłumaczy Sowa.

Projekt nosił nazwę "Biotopii". W 2017 roku pracujący w Siedlisku Kultury Solniki 44 twórcy Coincidentii - Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk, zorganizowali kilkudniowe, intensywne spotkania połączone z prezentacjami spektakli, próbami do kolejnych pokazów improwizacji. - Odkrywaliśmy lokalne historie z okolic Zabłudowa czy tajemnice dawnej fabryki Bernharda Froelicha w Lipsku, gdzie mieści się teatr Lindenfels Westfluegel - opowiada Paweł Chomczyk.

W końcu, przy współpracy z reżyserem Łukaszem Kosem i przy udziale niemieckiej dramaturżki Fiony Ebner powstało wspólne przedstawienie. Twórcy szukają odpowiedzi na pytanie co stało się z dzieckiem, które wyjechało swoim trójkołowym rowerkiem w ciemny las? Co z objawieniami maryjnymi, które młoda dziewczyna przeżyła w pobliżu opuszczonego cmentarza żydowskiego? Co jeszcze, poza kleszczem, którego ukąszenie niemal doprowadza do śmierci jedną z uczestniczek projektu, skrywa las? - Skrawki wspomnień, ulotne tropy, fragmenty nierozwiązanych zagadek leżą od lat w cieniu lub zakopane głęboko w ziemi - mówi Chomczyk.

Od dziś Grupa Coincidentia wraz ze swoimi niemieckimi partnerami adaptuje przestrzeń sceniczną Zmiany Klimatu na potrzeby polskiej prapremiery spektaklu. Wystąpią Paweł Chomczyk, Dagmara Sowa, Michael Vogel, Samira Wenzel i Stefan Wenzel. Muzykę stworzy Charlotte Wilde.

Spektakle we wtorek i środę o godz. 20, w klubie przy Warszawskiej 6.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego