powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Festiwal DOLi za miesiąc

Druga edycja Dolnośląskiego Festiwalu Teatrów Improwizacji DOLi rozpocznie się 6 września.

Festiwal DOLi to wyjątkowe wydarzenie na mapie polskiej improwizacji, którego nieodłącznym motywem przewodnim jest łączenie. Na nasze zaproszenie przyjadą improwizatorzy z całej Polski (a dokładniej to z Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Łodzi, Torunia i Warszawy), którzy połączą siły z naszymi improwizatorami (znanymi m.in. z grup IMPROKRACJA czy irga) i wystąpią w mieszanych składach, dając łącznie 11 różnorodnych występów przez 3 wrześniowe wieczory (6, 7, 8 września br.). Mieszanie składów różnych grup wyróżnia ten festiwal już od pierwszej edycji - co nie zmieni się i tym razem, a tylko urośnie do skali ogólnokrajowej!

Główny program

II edycja DOLi połączy ze sobą nie tylko ogólnopolskie środowisko artystów improwizacji, ale również samą sztukę z jej starszymi siostrami Talią i Melpomeną. Główną ideą tej edycji festiwalu jest bowiem zbliżenie improwizacji do jej teatralnych korzeni. Wyrazem tego będzie miejsce głównego programu DOLi - siedziba Akademii Sztuk Teatralnych oraz warsztaty dla improwizatorów, przeprowadzone przez teatralnych dydaktyków.

W sobotę i niedzielę w gościnnych progach AST, wśród profesjonalnego oświetlenia, nagłośnienia, na teatralnej scenie właśnie odbędą się spektakle w formatach tak rzadko widzianych we Wrocławiu, jak improwizowany teleturniej Mała gra o nic, w którym nikt - poza prowadzącym Maciejem Buchwaldem (Teatr improwizacji Klancyk z Warszawy) - nie wie, jakie będą pytania, prawidłowe odpowiedzi ani nagrody. Kolejnym mocnym punktem będzie Ekspert - w nim inspiracją do scen będzie wykład popularnonaukowy zaproszonego specjalnie na tę okazję gościa. Niewyobrażalne? A jednak - kto zobaczy "Eksperta", temu zbrzydną tradycyjne wykłady! Głodni wrażeń muzycznych nie mogą przegapić pierwszego wrocławskiego koncertu duetu Muzyczne Chwile z Maćkiem i Krzyśkiem, który już od wielu lat z powodzeniem występuje na deskach warszawskich scen improv. Co wymyślą tym razem? Jak włączą się w nurt festiwalu? Jak zawsze - nigdy nie wiadomo, dlatego nie można ich przegapić!

A to tylko część z 8 występów przewidzianych na sobotę i niedzielę! Klimat teatru spowije każdy z nich - ale nie zmieni to najważniejszego dobrej zabawy tak dla widzów, jak i wykonawców!

Wieczór otwarcia

Nim jednak będziecie mogli zasiąść wśród rzędów siedzeń - najpierw czeka Was piątkowy wieczór otwarcia w znanym klubie jazzowym Vertigo. Miejsce przesycone klimatem dekadenckich czasów prohibicji i lat '50, kiedy na czarnych krążkach królował głos Franka Sinatry, a na ekranach Gene Kelly ze śpiewem na ustach stepował, cały mokry od deszczu z niewzruszonym uśmiechem.

Międzywojnie to wszak początek kina dźwiękowego - dlatego gwoździem wieczoru będzie Koncert Muzyki Filmowej! Grupa zaproszonych specjalnie na tę okazję improwizatorów wraz z bandem zaśpiewają powstałe na poczekaniu utwory, inspirowane gatunkami filmowymi, po czym odegrają do nich sceny!

A ponieważ ówczesna kinematografia obfitowała w skecze takich komików jak Charlie Chaplin czy Flip i Flap - tych również nie mogło zabraknąć w Vertigo! Podopieczni Mateusza Płochy, wrocławskiego improwizatora oraz współscenarzysty polskiej edycji programu satyrycznego SNL, będą mogli zaprezentować przed zgromadzoną publicznością efekty prowadzonych przezeń warsztatów z pisania skeczy.

Bilety oraz więcej informacji na stronie: www.dolimpro.pl oraz na Facebook/DOLI - Dolnośląski Festiwal Teatrów Improwizacji