powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. "Miss Saigon" wraca w październiku

Musical "Miss Saigon", opowieść o wielkiej miłości, powraca w październiku do repertuaru Teatru Muzycznego. Są jeszcze bilety.

Już po ogłoszeniu wyników castingu spodziewać się można było wiele: Robert Rozmus, Tomasz Steciuk, Katarzyna Łaska, Sylwia Banasik, Marcin Franc Te nazwiska gwarantowały najwyższy poziom wokalny spektaklu. Pewną niewiadomą była debiutująca na profesjonalnej scenie rolą Kim Joanna Gorzała. Teraz wiadomo już, że osiemnastolatka znakomicie uniosła rolę i zaczarowała publiczność talentem oraz sceniczną dojrzałością.

Spektakl w reżyserii Zbigniewa Maciasa i pod kierownictwem muzycznym Macieja Pawłowskiego oprócz wybranych w drodze castingu solistów tworzą też: zespół wokalny, kilkunastoosobowy chór, tancerze i kaskaderzy. Razem z orkiestrą to ponad 100 osób. Zderzenie świata Wschodu i Zachodu, atmosfera wojny i klimat sajgońskiego klubu nocnego wymagają też rozmachu realizacyjnego w warstwie wizualnej. W łódzkiej inscenizacji słynny helikopter ląduje i odlatuje, o co zadbał odpowiedzialny za oprawę spektaklu Grzegorz Policiński. Nie brakuje też wietnamskich domków, symbolicznych pomników i Statui Wolności w bikini rodem z amerykańskiego snu Szefa. Plastyczna scenografia i znakomicie poprowdzone światła tworzą pełen wyrazu świat.

Kostiumy do spektaklu opracowała Zuzanna Markiewicz. Pod jej okiem pracownia krawiecka teatru uszyła wietnamskie kimona, gorsety, klubowe marynarki i mundury.

Akcja "Miss Saigon" rozpoczyna się w 1975 roku, kiedy konflikty kulturowe i ideologiczne świata wydawały się w gwałtowny sposób koncentrować w jednym mieście - Sajgonie. Chris, amerykański żołnierz, zakochuje się z wzajemnością w Kim, wietnamskiej prostytutce. Upadek Sajgonu ich rozdziela - Chris w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna nowe życie, a Kim rodzi chłopca i czeka na powrót ukochanego, żyjąc w nędzy, poniżeniu i strachu. Gdy Chris dowiaduje się, że jest ojcem, postanawia wrócić na Wschód i zmierzyć się z przeszłością.

W postać Chrisa w łódzkiej inscenizacji wcielają się Marcin Franc, Marcin Januszkiewicz, Maciej Pawlak i Jan Traczyk, w rolę Kim natomiast - Sylwia Banasik i wspomniana już Joanna Gorzała. Z kolei Edyta Krzemień i Agnieszka Przekupień kreują postać Ellen - obie te kreacje zostały zauważone przez publiczność i krytyków. Podobnie jak Marcin Jajkiewicz, występujący w roli Johna, przyjaciela Chrisa. Postać Gigi tworzą Ewa Spanowska i pierwsza polska Kim - Katarzyna Łaska. Uwagę publiczności zwróciła też postać Thuy'a - kuzyna Kim, kreowana przez Marcina Sosińskiego. Jego zmiennikiem w tej roli jest Michał Piprowski.

Prapremiera "Miss Saigon" odbyła się na West Endzie w Londynie w 1989 roku. Musical grany był tam przez dziesięć lat, kolejne dziesięć grany był na Broadwayu - w sumie dano ponad osiem tysięcy trzysta przedstawień. Dwadzieścia pięć lat po premierze, w maju 2014 roku, na West Endzie odbyła się premiera nowej wersji i tę pokazuje Teatr Muzyczny w Łodzi. Najbliższy spektakl już 2 października.