powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wilno. Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej

Kilkadziesiąt teatrów z całego świata zadeklarowało chęć udziału w IX Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej, który odbędzie się w dniach 24 - 28 października.

Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej to wydarzenie na którym prezentują się na jednej scenie polskie teatry amatorskie i zawodowe działające w różnych krajach. Festiwal stwarza możliwość zagrania na deskach teatralnych Wilna, w tym na scenie historycznego teatru na Pohulance. Organizatorem festiwalu jest Polski Teatr "Studio" z siedzibą w Wilnie. Tegoroczny festiwal został ogłoszony pod hasłem "Tylko prawdziwe przeżycia".

Podsumowując ponad miesięczną rejestrację zgłoszeń, dyrektor artystyczna festiwalu stwierdziła, że festiwal zyskał już zasięg światowy, a chęć udziału zadeklarowało kilkadziesiąt teatrów z kilku kontynentów. - Zainteresowanie było ogromne. Codziennie otrzymywaliśmy po kilka wiadomości mailowych. Myślę, że możemy śmiało powiedzieć, że nasz festiwal ma już zasięg światowy. Otrzymaliśmy zgłoszenia z Azji, Ameryki Północnej, Australii i oczywiście z Europy. Z pewnością tak szeroka oferta teatrów pozwoli przygotować bardzo różnorodny repertuar, który dostarczy naszym widzom wiele niezapomnianych przeżyć - powiedziała Lila Kiejizk, dyrektor artystyczna festiwalu.

Organizatorzy poinformują w sierpniu teatry, które wezmą udział w festiwalu, a na początku września zostanie ogłoszony oficjalny program IX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej. W programie obok przedstawień teatralnych odbędą się także wieczory poezji, wieczór blusa, wycieczki śladami teatralnego Wilna i warsztaty teatralne.

Tegoroczna edycja festiwalu została objęta patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Festiwal wspiera Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.