powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Projekt rezydencyjny Pracowni Kuratorskiej "Biopolis"

Pracownia Kuratorska oraz Fundacja Performat serdecznie zapraszają do uczestnictwa w wydarzeniach związanych z rezydencją artystyczno-badawczą Karoliny Grzywnowicz realizowaną w ramach projektu "Biopolis" w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wobec spowodowanego katastrofą ekologiczną masowego wymierania gatunków celem projektu "Biopolis" jest zdefiniowanie na nowo pojęcia odpowiedzialności za przestrzeń, którą dzielimy z innymi organizmami i poszukiwanie nowych sposobów współistnienia z nimi w obrębie metropolii.

Projekt obejmuje interdyscyplinarną konferencję naukową oraz trzy rezydencje artystyczno-badawcze. Do udziału w pierwszej z nich zaprosiliśmy Karolinę Grzywnowicz, artystkę multimedialną, która będzie pracowała na terenie uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego w Krakowie wraz z interdyscyplinarnym zespołem badawczym.

Historia Ogrodu oraz procedury działania i narracje, jakie instytucja wytwarzała przez ponad dwieście lat swojego istnienia, będą punktem wyjścia dla ich działań. Poznając praktyki pracy i zarządzania przestrzenią w Ogrodzie, śledząc punkty przecinania się narracji naukowych, instytucjonalnych oraz ekologicznych z nim związanych, będziemy poszukiwać nowych możliwości funkcjonowania w miejscu, które dzielimy z innymi gatunkami.

Zespół badawczy tworzą naukowcy i naukowczynie zajmujący się botaniką, historią instytucji botanicznych, krytyką instytucji kultury, nową humanistyką oraz dziedzinami pokrewnymi - Mateusz Borowski, Aleksandra Jach, Aleksandra Janus, Alicja Zemanek. W proces artystyczno-badawczy zaangażowani będą również pracownicy naukowi i techniczni związani z Ogrodem oraz wszyscy, którzy zechcą dołączyć do odbywających się codziennie, otwartych działań rezydencyjnych.

Projekt obejmuje wydarzenia towarzyszące rezydencji, w tym warsztaty choreograficzne z Aleksandrą Borys oraz z Aleksandrą Osowicz, projekcję filmu "Donna Haraway. Story Telling for Earthly Survival" poprzedzoną prelekcją Mateusza Borowskiego oraz oprowadzanie Karoliny Grzywnowicz po Ogrodzie Botanicznym UJ.

Program:

Otwarte spotkania zespołu badawczego

6-17.08.2019, 16:00-18:00

Ogród Botaniczny UJ, ul. Mikołaja Kopernika 27, Kraków

--

Warsztaty choreograficzne z Aleksandrą Borys

10.08.2019, 11.30 - 15.30

Ogród Botaniczny UJ, ul. Mikołaja Kopernika 27, Kraków

--

Warsztaty choreograficzne z Aleksandrą Osowicz

11.08.2019, 11:30 - 15:30

Ogród Botaniczny UJ, ul. Mikołaja Kopernika 27, Kraków

--

Projekcja filmu "Donna Haraway. Story Telling for Earthly Survival" poprzedzona prelekcją dr hab. Mateusza Borowskiego

16.08.2019, 17:30

Collegium Śniadeckiego, ul. Mikołaja Kopernika 27, Kraków

--

Oprowadzanie Karoliny Grzywnowicz po Ogrodzie Botanicznym

18.08.2019, 16:00

Ogród Botaniczny UJ, ul. Mikołaja Kopernika 27, Kraków

***

Pracownia Kuratorska (kuratorzy, kuratorki i producenci, producentki projektu): Zuzanna Berendt, Maciej Guzy, Agata Kwiatkowska, Witold Loska, Anna Majewska, Anna Olszak, Ada Ruszkiewicz, Wiktoria Tabak, Weronika Wawryk

kontakt: biopolis@fundacjaperformat.com

https://www.facebook.com/Pracownia-Kuratorska-314994949320060/

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

www.krakow.pl

ngo.krakow.pl