Warszawa. "Przestrzeń kreatywna" dla start-upów w dawnym Teatrze Kwadrat

W dawnej siedzibie Teatru Kwadrat przy ul. Czackiego powstaje przestrzeń kreatywna dla korporacji, start-upów i freelancerów.

«Twórcy nowej przestrzeni zapowiadają, że nie będzie to kolejne zwykłe centrum coworkingowe. Takich miejsc, gdzie grupa osób albo pojedynczy freelancerzy chcą pracować z dala od tradycyjnego biura, ale i od domu, jest w Warszawie całkiem sporo. Projektowane w Śródmieściu Brain Embassy to biuro cocreatingowe, wyposażone w centra konferencyjne, siłownie, sale do jogi, przestrzenie do medytacji oraz do krótkiej drzemki w godzinach pracy. Będzie miejsce na bibliotekę, w której obowiązuje absolutna cisza i zakaz używania telefonów komórkowych oraz na tzw. loud room, gdzie można rozładować emocje, boksując worek treningowy.

Brain Embassy funkcjonuje już w trzech miejscach w stolicy, korzystając z gościnności biurowców w Al. Jerozolimskich 181 B, przy ul. Konstruktorskiej 11 i ul. Postępu 15. Teraz chce otworzyć swą największą wielofunkcyjną przestrzeń w budynku przy ul. Czackiego 15/17, gdzie przed laty mieścił się Teatr Kwadrat. Trwają roboty budowlane, które mają na nowo ożywić to miejsce.

Architekci zapewniają, że zależy im, aby jak najwierniej zachować elewację budynku, który został zbudowany na przełomie lat 40. i 50., ale nie uległ socrealistycznej modzie. To konstrukcja budowana w duchu przedwojennego modernizmu - z kamiennymi cokołami i obramowaniami dużych okien. Zmiany zostaną wprowadzone, ale niewielkie. Zniknie szklany dach nad głównym wejściem od strony ul. Czackiego, za to przybędzie nowe, boczne wejście od skrzyżowania z ul. Dowcip, które poprowadzi do restauracji. Powstanie również górna nadbudowa, a od strony dziedzińca (przy ul. Dowcip) - wjazd do garażu podziemnego i miejsca parkingowe dla aut oraz stojaki rowerowe.

W środku, poza przestrzenią biurową, będą: wspomniana restauracja, kawiarnia oraz sala konferencyjna z obracaną sceną i mnóstwo pomieszczeń do pracy koncepcyjnej, wyposażonych m.in. w stoły, po których można pisać mazakami. Niestety, nie zachowały się żadne elementy scenograficzne po teatrze, który działał tu do końca 2010 roku. Ale odrestaurowane wnętrze ma przypominać o poprzednim gospodarzu tego miejsca, więc w projekcie przewidziano całkiem sporo architektonicznych smaczków, np. garderobiane lustra w toaletach, charakterystyczne szyldy nad windami czy oświetlenie nawiązujące do kryształowych żyrandoli spotykanych w teatralnych westybulach.

Pięciopiętrowy budynek po liftingu ma być nowoczesną przestrzenią cocreatingową o łącznej powierzchni ponad 4 tys. m kw. do wynajmu dla korporacji, małych i średnich firm, start-upów oraz freelancerów. Otwarcie całego kompleksu powinno nastąpić do końca 2020 roku.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego