powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. 10. Festiwal Królewskie Arkady Sztuki od 2 sierpnia

Spektakle polskiego teatru plastycznego, koncerty muzyki klasycznej i jazzowej, rodzinne spotkania z muzyką oraz inscenizacje baśni dla dzieci złożą się na program jubileuszowej 10. edycji Festiwalu Królewskie Arkady Sztuki.

- Wierzyć się nie chce, że to już 10. edycja festiwalu. Dziękuję radnym warszawskim, bo to oni doprowadzili do tego, że w tym roku po raz kolejny będziemy mieć Królewskie Arkady Sztuki - mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej Małgorzata Naimska, zastępca dyrektora Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy.

Według Naimskiej, realizowany przez Zamek Królewski festiwal daje możliwość spotkania z utalentowanymi twórcami teatru, muzykami i jest też okazją do poznania rozmaitych form ekspresji artystycznej. - Festiwal odbywa się w pięknej scenerii Arkad Kubickiego i nabiera kolorów, także dzięki otoczeniu nie tak dawno otwartych Ogrodów Królewskich - dodała.

Tomasz Taraszkiewicz, dyrektor festiwalu Królewskie Arkady Sztuki, przypomniał wcześniejszą wypowiedź Małgorzaty Naimskiej o fenomenie festiwalu, który jest połączeniem działań organizacji pozarządowych, samorządowych i narodowej instytucji kultury. "Jest to bardzo silny związek różnych środowisk, które wspólnie tworzą wspaniałą przestrzeń festiwalu, którego program jest ekscytujący i muzycznie, i teatralnie".

Podczas ośmiu weekendów odbędzie się 12 wydarzeń: koncertów symfonicznych, recitali, spektakli teatralnych, warsztatów artystycznych dla dzieci.

Festiwal zainauguruje 2 sierpnia Teatr Snów z Gdańska, który przedstawi spektakl pt. "Pokój". Na scenie w scenerii wnętrza z pogranicza rzeczywistości i marzeń sennych, zapełnionego ogromnymi meblami, żyje pewien samotnik - olbrzym poruszający się na szczudłach.

Drugim intrygującym spektaklem teatralnym będzie wystawiona 9 sierpnia - po raz pierwszy po 400 latach - sztuka "Tragedia Jana" w wykonaniu łódzkiego teatru Chorea; jest to biblijna historia Jana Chrzciciela, podejmującego walkę z odwiecznymi grzechami: rozpustą, pychą, tchórzostwem oraz pazernością.

Z kolei 16 sierpnia Warszawski Teatr Makata zaprezentuje widowisko "Wesele", oparte na tradycyjnych motywach muzycznych i rytuałach odnoszących się do związku kobiety i mężczyzny, a wszystko "ubarwione szczyptą ironii, absurdu i przerysowania". Ostatnią z festiwalowych propozycji teatralnych - 23 sierpnia - będzie przedstawienie "Wszystko, co widać. OHIO" Sopockiego Teatru Tańca. "Inspirowana twórczością Samuela Becketta, liryczna opowieść przeniesie publiczność w świat rozważań o jedności, dezintegracji, rytmach i absurdach życia, marzeniach, miłości, a także nieuniknionej śmierci" - charakteryzują spektakl organizatorzy festiwalu.

Muzyczna część Królewskich Arkad Sztuki obejmuje koncerty instrumentalne oraz instrumentalno-wokalne. Wykonywane będą kompozycje z różnych epok, improwizacje, transkrypcje i parafrazy popularnych motywów.

3 i 24 sierpnia w południe w ramach Arkady Dzieciom odbędą się spotkania pt. "Dzień dobry, muzyko!". Zagra orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego i z udziałem wybitnego pianisty Pawła Kowalskiego.

Natomiast wieczorem 3 i 24 sierpnia zaplanowane jest spotkanie z muzyka klasyczną "Moniuszko for the world. >>Śpiewnik domowy<< w obcych językach". Wśród wykonawców jest kompozytor i pianista Emilian Madey oraz śpiewacy: Wanda Franek - alt i baryton Michał Janicki.

17 sierpnia odbędzie się Wieczór jazzowy "Today girls don't cry". Wystąpi wokalistka Beata Przybytek z towarzyszeniem sekcji rytmicznej: Bogusław Kaczmar - instrumenty klawiszowe, Damian Niewiński - perkusja i Andrzej Święś - kontrabas.

W finale muzycznej części festiwalu - 24 sierpnia - publiczność usłyszy dzieła Mozarta w wykonaniu orkiestry Warsaw Camerata i Pawła Kowalskiego.

W ramach programu Arkady Dzieciom. Warszawski Teatr Scena 96 przywoła postać smoka wawelskiego w autorskiej wersji popularnej legendy - "Cmok. Smok". Aktorzy łódzkiego Teatru Łątka wcielą się z kolei w role wędrownych trubadurów, by zaprezentować "Baśń o dwóch braciach", nawiązującą do utworu braci Grimm. Przygotowane zostały także rodzinne spotkania z muzyką - dwa przedpołudnia w klimacie koncertów promenadowych z udziałem publiczności, które poprowadzą dyrygent Paweł Kos-Nowicki i jego muzykujący przyjaciele.

"Festiwal od dziewięciu lat stanowi platformę dialogu interdyscyplinarnego, wymiany artystycznych doświadczeń oraz pomysłów, nawiązywania nowych kontaktów, a także narodzin przyszłych działań kulturalnych. Opiera się na założeniu, że najbardziej efektywną formą współpracy między twórcami są wspólne przedsięwzięcia" - zaznaczył Tomasz Taraszkiewicz, dyrektor festiwalu.

Na wszystkie koncerty i spektakle jest wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Festiwal Królewskie Arkady Sztuki, który powstał przy wsparciu finansowym Urzędu m.st. Warszawy, będzie trwał od 2 sierpnia do 24 sierpnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.