powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Podlaskie. Rozpoczął się 11. festiwal teatralny "Wertep"

Cyrkowe show, opowieść o miłości z perspektywy flamingów i kilka historii szekspirowskich w jednym spektaklu - to tylko niektóre z przedstawień, jakie będzie można zobaczyć podczas rozpoczętego w piątek Międzynarodowego Festiwal Teatralny "Wertep".

Impreza będzie odbywać się przez kolejne dwa weekendy w różnych miejscowościach południowych krańców województwa podlaskiego. Rozpocznie się w piątek w Starym Dworze nad Siemianówką - w sumie odwiedzi sześć miejscowości.

Nazwa "Wertep" nawiązuje do teatrów wędrujących, które funkcjonowały przed wojną na terenie Podlasia. Na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej działały wtedy teatry wiejskie, które odgrywały sztuki obrzędowe, misteryjne, jarmarczne. Festiwal, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka", ma nawiązywać do tych tradycji.

Tegoroczny program obfituje w spektakle bardzo zróżnicowane tematycznie i formalnie; w ciągu sześciu festiwalowych dni nie zabraknie przedstawień dla dzieci i dorosłych z całego świata. Oprócz teatrów z Polski przyjadą artyści sztuki lalkarskiej i cyrkowej z Hiszpanii, Włoch, Argentyny i Ukrainy.

Organizatorzy zwracają uwagę na motyw drogi pojawiający się w wielu prezentowanych spektaklach, np. w "Castaways" hiszpańskiej grupy La Industrial Teatrera, w którym dwójka bohaterów podróżuje na tratwie przez morze, gdzie występują też... flamingi. - Ten spektakl ma w sobie i wzruszenie i sentyment i radość tworzenia. Dwójka głównych artystów jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie aktorskim. Są w stanie opanować widownię, grając tylko emocjami - powiedziała jedna z organizatorek Agata Rychcik-Skibińska.

Podczas festiwalu będzie można też zobaczyć m.in. "Calineczkę" Teatru Barnaby, "Parady" Jana Potockiego ("Podróż Kasandra do Indii" oraz "Kasander literatem"); a lwowski Teatr Woskresinnia w "Spotkać Prospera" [na zdjęciu] pokaże kilka historii szekspirowskich w jednej.

Pod koniec września w Hajnówce odbędzie się też ExpoWertep. - "Wertep" miał zawsze promować polskie spektakle, ale w tym roku zaprosimy je we wrześniu. Na teatralne targi, które nazwaliśmy ExpoWertep zaprosimy twórców festiwalu z Polski i zagranicy, przed którymi zaprezentować się będą mogły polskie zespoły - powiedział pomysłodawca festiwalu Dariusz Skibiński.