powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Nowy cykl Teatru Studio "Fotokoncerty" na Placu Defilad

Pierwszy fotokoncert został przygotowany przez Rafała Milacha, współzałożyciela kolektywu Sputnik Photos i członka Magnum Photos. Towarzyszyć mu będzie muzyka, którą skomponował Łukasz Dziedzic. Początek na Placu Defilad - w sobotę o godz. 21.

"Fotokoncerty to autorskie projekcje na wielkoformatowym ekranie kilkuset starannie wybranych zdjęć - zawsze z towarzyszeniem muzyki na żywo. Trzech najwybitniejszych polskich fotoreporterów średniego pokolenia - Kuba Dąbrowski, Rafał Milach i Michał Szlaga - opowiedzą o życiu codziennym w Polsce i okolicach w ostatnich trzech dekadach" - poinformowała PAP kierownik ds. PR i promocji Teatru Studiogalerii Marta Bartkowska.

Jak wyjaśniła, prezentacja Rafała Milacha i Łukasza Dziedzica jest "potransformacyjną podróżą po regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Kaukazu z propagandą w tle". Sekwencja fotografii, rysunków, krótkich form wideo oraz dźwięków składa się na kolekcję przedstawień współczesnych systemów kontroli, manipulacji i formatowania tkanki społecznej. Muzyka przygotowana specjalnie na tę okazję przez Łukasza Dziedzica, nawiązuje do programów informacyjnych i rozrywkowych z przełomu lat 80. i 90." - napisała Bartkowska.

2 sierpnia zaplanowano fotokoncert Michała Szlagi, Mikołaja Trzaski i Adama Witkowskiego, a 24 sierpnia odbędzie się fotokoncert Kuby Dąbrowskiego i Jerzego Gruchota.

Rafał Milach to artysta wizualny, fotograf i autor książek. Podejmuje tematy dotyczące transformacji w dawnym bloku wschodnim. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wykłada w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (Czechy) oraz w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach.

W 2008 r. został laureatem I Nagrody w konkursie World Press Photo w kategorii "Sztuka i rozrywka" oraz finalistą Deutsche Boerse Photography Prize 2018.

Był współzałożycielem kolektywu Sputnik Photos. Miał ponad 20 wystaw indywidualnych; uczestniczył też w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Łukasz Dziedzic jest artystą audiowizualnym, kuratorem sztuki i edukatorem - zaprojektował m.in. albumy dla Mik Musik i Galerii Szarej. Jego najbardziej rozpoznawalny projekt muzyczny, czerpiący z estetyki techno, to John Lake. Razem z Wojtkiem Kucharczykiem tworzy duet Iron Noir. Koncertował m.in. na festiwalach Unsound w Krakowie, Tauron Nowa Muzyka i Ars Cameralis w Katowicach, Supermarket Art Fair w Sztokholmie, Art Meetings w Kijowie, L'Tronica Festival w Łodzi. Tworzył performansy i instalacje dźwiękowe m.in. w Galerii Wschodniej, Muzeum Współczesnym Wrocław, Miejscu Projektów Zachęty i Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Wspólnie z żoną Joanną współprowadzi katowicką Galerię Szarą.

Udział w fotokoncertach jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie: www.placdefilad.org.