powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Czechy. Piotr Buszewski w finale prestiżowego konkursu Operalia

Od 21 do 26 lipca w Pradze trwa cieszący się międzynarodową renomą konkurs wokalny Operalia, który powstał w 1993 roku z inicjatywy Placido Domingo.

Konkurs po raz pierwszy odbył się w 1993 roku w Paryżu i od tego czasu co roku gości w innym mieście. Spośród 40 ćwierćfinalistów jurorzy wybrali 20 najlepszych śpiewaków, którzy rywalizowali dziś o wejście do ścisłego finału. Z powodu niewielkich różnic w punktacji między uczestnikami, jurorzy zdecydowali się zakwalifikować do ostatniego etapu dwanaście zamiast dziesięciu osób. Wśród nich znalazł się utalentowany polski tenor Piotr Buszewski, który zaśpiewał arię Stefana (arię z kurantem) z opery "Straszny dwór" Moniuszki. Transmisja finałowych przesłuchań z orkiestrą przewidziana jest na piątek (26.07) o godz. 18.00 na stronie medici.tv: https://www.medici.tv/en/concerts/placido-domingos-operalia-2019-final-round/

Pełna lista finalistów:

Xabier Anduaga, tenor, Hiszpania

Mario Bahg, tenor, Korea Południowa

Piotr Buszewski, tenor, Polska

Adriana Gonzalez, sopran, Gwatemala

Maria Kataeva, mezzosopran, Rosja

Gihoon Kim, baryton, Korea Południowa

Bongani Justice Kubheka, baryton, Republika Południowej Afryki

Felicia Moore, sopran, USA

Christina Nilsson, sopran, Szwecja

Aryeh Nussbaum Cohen, kontratenor, USA/Niemcy

Liv Redpath, sopran, USA

Anna Shapovalova, sopran, Rosja

Piotr Buszewski urodził się w 1992 roku. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod kierunkiem Renaty Scotto, Juilliard School oraz Academy of Vocal Arts w Filadelfii. Jego profesjonalny debiut w Stanach Zjednoczonych to udział w premierze opery "Pigmalione" Donizettiego w New York City Opera. Artysta do tej pory wcielił się między innymi w rolę Księcia w "Rigoletto" w Wolf Trap Opera oraz Tybalta w "Romeo i Julii" Gounoda w Cincinnati Opera. W 2018 roku otrzymał 3. nagrodę oraz nagrodę specjalną Teatro alla Scala w Konkursie im. Leyli Gencer w Stambule. W tym roku zakwalifikował się do finału konkursu Metropolitan Opera National Council Auditions oraz zdobył VI. nagrodę oraz m.in. nagrodę publiczności podczas Konkursu Moniuszkowskiego. Prosto z Warszawy udał się do Los Angeles, gdzie wygrał Loren Zachary Competition. W najbliższym czasie wystąpi w reżyserowanej przez Rolando Villazona premierze "Napoju miłosnego" Donizettiego w Lipsku, "Rigoletto" Verdiego w Florida Grand Opera oraz "Gianni Schicchi" Pucciniego w San Diego Opera.