powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Wspomnienie o Poli Negri

1 sierpnia mija 32 rocznica śmierci Poli Negri - wybitnej aktorki i międzynarodowej gwiazdy kina niemego pochodzącej z kraju nad Wisłą. Niezwykła, pełna dramatyzmu historia życia Apolonii Chalupec kilka lat temu zainspirowała inną polską aktorkę do napisania biografii ikony kina.

Książka "Wszystko albo nic #jakPolaNegri" autorstwa Magdaleny Lamparskiej wypełniona jest faktami z życia Poli Negri, niekiedy takimi, które nawet ona sama starała się ukryć w swoich słynnych pamiętnikach. Książka to nie tylko hołd oddany gwieździe i udana próba zgłębienia tajemnicy, którą owiane jest jej życie, ale także poszukiwanie granicy między fikcją a rzeczywistością w zawodzie aktora oraz wnikliwe przyjrzenie się sztuce kreowania własnego wizerunku. Biografia o tyle cenna, gdyż napisana przez osobę, która doskonale rozumie meandry życia i kariery człowieka sceny.

Książka dedykowana jest marzycielom, jako że od kiełkującego w sercu marzenia zaczynają się takie historie. Niezwykła historia z pozoru zwykłej dziewczyny jest inspiracją do działania dla wszystkich marzących i umocnieniem wiary, w to że bajki czasami zdarzają się w życiu.

Znany socjolog Tomasz Sobierajski tak opisuje biografię: "Książka autorstwa Magdaleny Lamparskiej to wspaniały debiut. To nie tylko książka dla Marzycieli, którzy marząc, zapominają o tym, jak wiele pracy jest do zrobienia, żeby marzenia mogły się spełnić, ale też dla tych, którzy tęsknili za dobrą literaturą i rzetelną biografią. Biografią nietuzinkowej, choć - stwierdzam to z wielkim żalem - zapomnianej nieco w Polsce postaci jednej z największych aktorek w historii kina. Tym większe podziękowania należą się autorce książki za to, że wykonując tę systematyczną, mrówczą pracę, odnalazła dla nas na nowo Polę Negri".